Automatyczna defragmentacja plików rozruchowych w Windows 7

Czy wiesz, że w Windows 7, prócz standardowej defragmentacji dysków, można ustawić również automatyczną defragmentację plików rozruchowych? Znaczy to ni mniej, ni więcej, że system samoczynnie będzie przeprowadzał defragmentację plików odpowiedzialnych za rozruch Windowsa 7, powodując nieznaczne przyspieszenie ładowania się systemu. Jeśli nie korzystasz z dysku SSD, nie szkodzi uruchomić tę opcję.

A robimy to z pozycji Edytora rejestru, który uruchamiamy z menu Start, wpisując w polu wyszukiwania wyrażenie „regedit”. Klikamy odpowiednią ikonę i bierzemy się do dzieła.

W wyświetlonym oknie wyszukujemy ścieżkę:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction

Po jej odnalezieniu w prawej części okna klikamy w wolnym miejscu PPM i z menu wybieramy pozycję Nowy i następnie Wartość ciągu. Utworzony wpis nazywamy wyrażeniem Enable.

Następnie na utworzonym kluczu klikamy PPM i wybieramy Modyfikuj… W wyświetlonym oknie w polu Dane wartości wpisujemy dużą literkę Y (czyli Yes).

Edytor zamykamy wraz z wprowadzonymi zmianami i uruchamiamy komputer ponownie. Jeśli przy najbliższym uruchomieniu system będzie uruchamiał się nieco dłużej, znaczy to, że musiał poskładać do kupy mocno pofragmentowane pliki rozruchowe. Ale następnym razem, kiedy już pliki będą odpowiednio poukładane, system powinien się uruchamiać nieznacznie szybciej.

W ten oto sposób niewielkim wysiłkiem przyspieszyliśmy nieco komputer. A właściwie jego uruchamianie się. Zawsze coś.

1 Komentarz
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

Jedna odpowiedź do “Automatyczna defragmentacja plików rozruchowych w Windows 7”

  1. 1400 pisze:

    A co, jeśli nie mam wpisu Dfrg w ogóle? Sprawdzałem kilka razy czy na pewno się nie pomyliłem odnajdując to miejsce. Mój system Win 7 Pro x64 Sp 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*