Strona główna Ogólna Czy wyświetlacze E-INK wyprą LCD?

Czy wyświetlacze E-INK wyprą LCD?

przez CoreBlog
e inktablet

e inktabletJak pokazuje ilość sprzedanych sztuk tabletów, w najbliższym czasie urządzenia tego rodzaju staną się głównym narzędziem pracy oraz rozrywki Polaków. Przy zakupie mobilnego urządzenia warto więc rozważyć w jaką technologię czytnika ma być on zaopatrzony. Na rynku dostępne są przedw wszystkim takie rodzaje czytników jak  LCD oraz E-INK. W zależności od zakresu wykonywanych działań, możliwości czytników LCD oraz E-INK prezentują się nieco inaczej. Jedne bardziej przystosowane są do czytania gazet, drugie do czytania wielostronicowych książek. Większość sprzedawców e-książek proponuje swoje materiały w technologi E-INK oraz LCD.

Poniżej przedstawiam plusy oraz minusy obu przedsięwzięć technologicznych.
Podstawowym plusem e-inku są zastosowane w nim filtry, które powodują redukcję czynników wpływających na zmęczenie ludzkiego oka. Ponadto dzięki zaimplementowanej funkcji oszczędzania baterii potrafią działać ponad tydzień czasu bez ładowania. Wyświetlany tekst jest na tyle ostry, jakby był drukowany na konwencjonalnym papierze. Polaryzacja elektrod nadaje dużą rozdzielczość obrazu bez potrzeby podświetlania tła.

Porównanie technologi wyświetlania. Po dokonaniu powiększenia obrazu, po lewej LCD, po prawej E-INK

Obrazek6

LCD vs E-INK

W odróżnieniu od LCD są lżejsze, co znacznie zwiększa komfort pracy z urządzeniem w terenie, gdzie musimy trzymać urządzenie w rękach.
Zasadniczym minusem technologi jest wolny tryb pracy, który nie nadaje się do odtwarzania materiałów multimedialnych. Monochromatyczny ekran również nie przyprawia o zachwyt przy odtwarzaniu plików wideo. Brak dostępu do animacji może zniechęcić użytkowników, którzy urządzenie chcą wykorzystywać głównie w celach multimedialnej rozrywki. W przypadku osób opatrujących możliwości urządzenia do pracy spisze się idealnie. Nawet w słoneczny dzień obraz jest dostatecznie widoczny. Trzeba pamiętać, że E-INK jest jeszcze w fazie rozwojowej, co w niedalekiej przyszłości może przynieść wiele urozmaiceń i niespodzianek. Po usprawnieniu funkcjonalności multimedialnych w E-INK, urządzenie z pewnością uzyska większą przychylność użytkowników niż tablet.

E-ink
+ długi czas pracy, nawet do 2tygodni bez ładowania urządzenia,
+ filtry zapewniające zmniejszenia zmęczenia oka przy czytaniu,
+ małe gabaryty oraz niewielka waga,
monochromatyczny wyświetlacz,
dość wolne działanie,
ograniczona możliwość korzystania z multimediów.

LCD
+ możliwość odtwarzania wszelkiego rodzaju plików,
+ duży wyświetlacz z żywymi kolorami,
+ łatwa obsługa,
nieczytelny obraz w reakcji ze słońcem,
krótki czas pracy urządzenia,
czytanie długich tekstów jest męczące dla oczu,
waga urządzenia jest dość duża.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz