Strona główna Linux Zabezpieczanie PDF hasłem

Zabezpieczanie PDF hasłem

przez CoreBlog
pdf

pdfTworzysz pewien dokument w PDF – czy to raport, czy to pracę naukową, a może po prostu książkę fabularną, których treści nie chcesz udostępniać przypadkowym osobom, w związku z czym zamierzasz swój plik zabezpieczyć hasłem? Nie powinno być z tym większego problemu!

Najprościej będzie, jeśli korzystasz z usług darmowego pakietu biurowego OpenOffice/LibreOffice. W nim to bowiem można tworzyć PDF`y, a więc i jest w nim funkcja nakładania na te pliki haseł. A czynimy to po prostu w oknie tworzenia pliku PDF (tj. z paska menu, z pozycji Plik, a następnie Eksportuj jako PDF…).

01 plik eksportuj

Tam właśnie wchodzimy pod zakładkę Bezpieczeństwo i klikamy button Ustaw hasła…

02 opcje pdf

W wyświetlonym oknie podajemy hasło niezbędne do otwarcia pliku, ale można też posłużyć się hasłem, które osobno blokuje dostęp do funkcji takich jak drukowanie pliku (pozycja Ustaw hasło uprawnień).

Zatwierdzamy, tworzymy plik PDF i wszystko już gotowe. Teraz przy każdorazowym uruchomieniu pliku, użytkownik pytany będzie o hasło dostępowe.

03 pyta o haslo

Jeśli jednak nie korzystasz z pakietu OpenOffice/LibreOffice, bądź chcesz zablokować hasłem plik PDF, którego nie tworzyłeś i nie posiadasz jego roboczej wersji, możesz posłużyć się programem PDF Security OwnerGuard. Wystarczy w jego głównym oknie kliknąć po lewej stronie button Create New Project (stwórz nowy projekt) lub po prawej stronie Protect Your Files (chroń swoje pliki).

main

Należy też pamiętać o odwiedzeniu tej części programu, która kryje się pod buttonem Add license code (dodaj licencję), gdyż należy stworzyć reguły ochrony pliku, które później można stosować do wielu PDF`ów.

Informacje o programie:
Nazwa: PDF Security OwnerGuard
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

1 Komentarzy

perl 20 lipca, 2013

PDF Security OwnerGuard w wersji darmowej – Personal ma niestety ograniczenia, może obsługiwać tylko pliki do 600kb

Napisz komentarz