Strona główna Ogólna Skracanie linków i ich podgląd

Skracanie linków i ich podgląd

przez CoreBlog
ikona

ikonaCzasami linki, którymi chcemy się podzielić ze znajomymi, są strasznie długie… co nie tylko wygląda chaotycznie, ale i nie zawsze jest „poręczne” w wykorzystaniu. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapamiętać tak długi adres (szczególnie, jeśli w znacznej mierze składa się on ze znaków alfanumerycznych a nie ze słów), a i też łatwiej jest przesłać krótszy adres poprzez urządzenia mobilne (np. telefony komórkowe).

W tym celu możemy posłużyć się portalem TinyURL.com, bądź Bitly.com, które oferują możliwość skracania adresów URL i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami. W obydwu przypadkach jest to czynność bardzo prosta, ograniczająca się właściwie do wpisania (przekopiowania) adresu, który zamierzamy skrócić w odpowiednie pole na stronie:

TinyURL.com:

01 enter url

Bitly.com:

02 paste bit

W pierwszym przypadku zatwierdzamy wprowadzony adres klikając button Make TinyURL!, natomiast w drugim klikając button Shorten (pojawia się on dopiero po podaniu adresu). TinyURL.com oferuje dodatkowo skrócenie adresu do zaproponowanego przez użytkownika skrótu, który podaje się poniżej pola ze zbyt długim adresem (oczywiście, o ile dany skrótowy adres nie został już przez kogoś użyty).

Niestety skracanie adresów nie zawsze jest używane do „dobrych” celów. Czasem możemy od kogoś otrzymać adres TinyURL, który będzie nas kierował na strony z wirusami, witryny porno, czy generalnie będą to adresy spamerskie. Możemy się przed tym zabezpieczyć poprzez uruchomienie „podglądu” otrzymywanych linków. Czynimy to z pozycji strony głównej TinyURL.com, gdzie w menu po lewej stronie klikamy Preview.

preview

Tam klikamy na komunikat Click here to enable previews. Od teraz, wszystkie otrzymywane skrócone adresy (ale tylko te stworzone przy pomocy TinyURL) będą poprzedzane wyświetleniem strony z komunikatem o rzeczywistym adresie strony docelowej.

preview2

Jeśli zechcemy wyłączyć podgląd, czynimy to w ten sam sposób – wchodząc w menu pod pozycję Preview i klikając komunikat Click here to disable previews.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz