Strona główna Serwis Wyciszanie komputera

Wyciszanie komputera

przez CoreBlog
ikona wentylator

ikona wentylatorUważasz, że twój komputer za głośno chodzi? Łeb ci pęka od nadmiaru hałasu, który dobywa się spod metalicznej obudowy twojego PC-ta? Możesz temu zaradzić. Tak zupełnie „na amen” to sprzętu nie wyciszysz, ale możesz sprawić, że praca na nim stanie się dużo bardziej komfortowa i zdecydowanie przyjemniejsza. Jednak musisz przy tym pamiętać o kilku rzeczach.

DOBÓR CHŁODZENIA
Jednym ze sposobów wyciszenia komputera jest zmiana zamontowanego w nim chłodzenia (w końcu to ono najbardziej hałasuje). Można pomyśleć o chłodzeniu wodnym, które samo w sobie jest bardzo ciche i wydajne, aczkolwiek zarazem trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak zamierzasz pozostać przy wentylatorkach, może da się zmienić małe wiatraczki na te o większych łopatkach, wówczas będą mogły kręcić się wolniej, a więc i ciszej, podtrzymując dotychczasową wydajność.

Wcale żadnym wyjściem z hałaśliwej sytuacji nie jest zmniejszenie obrotów wiatraczków, gdyż w ten sposób można doprowadzić do przegrzania i spalenia procesora. Lepiej mieć pewien zapas w chłodzeniu, niż trzymać temperatury „na styk”.

904586 cpu

Chłodzenie komputera może być efektowne, ale przede wszystkim musi być ciche i wydajne / sxc.hu

MATY WYCISZAJĄCE
Pewnym wyjściem jest zamontowanie tzw. mat wyciszających, jednak same z siebie mogą one powodować pogorszenie wymiany ciepła podzespołów komputera, stąd też nadmierne ich wykorzystanie może doprowadzić do przegrzewania się komputera. Wówczas należałoby dołożyć kolejne wentylatorki, a to generuje dalszy hałas… i tak w kółko.

Dobrym rozwiązaniem są specjalne obudowy wyciszająco-chłodzące dla dysków.

INNE POMIESZCZENIE
Jeśli masz taką możliwość – możesz ustawić komputer w innym pomieszczeniu, a urządzenia peryferyjne, takie jak monitor, klawiatura, mysz, drukarka, skaner, głośniki itp. w drugim pomieszczeniu, w którym będziesz pracował na PC. Ściana i odległość wystarczająco wygłuszą komputer, jednak pamiętaj, że tego typu rozwiązanie wiąże się z pewną niewygodą. Mianowicie w przypadku korzystania z pendrive trzeba chodzić do pomieszczenia obok (chyba że używa się przedłużacza bądź huba USB), podobnie rzecz ma się w przypadku płyt CD i DVD.

WYMIANA PODZESPOŁÓW
Drogim, ale skutecznym rozwiązaniem będzie również wymiana podzespołów na ich cichsze odpowiedniki. W tym celu zamiast tradycyjnego dysku możemy kupić dysk SSD, bądź dysk 2,5”. W obydwu przypadkach niestety musimy się liczyć z większymi wydatkami niż w przypadku standardowego dysku 3,5”. Alternatywą są również dyski 3,5”, które zostały specjalnie zaprojektowane by generować mniejszy hałas i pobierać mniej energii elektrycznej. Jednak te nierzadko mają mniejszą prędkość obrotową talerzy, co wpływa na szybkość odczytywania danych.

Także wymiana karty graficznej może przynieść w tym względzie znaczne korzyści. Jednak z drugiej strony, np. karty graficzne z pasywnym chłodzeniem są zwykle gorsze wydajnościowo, więc wówczas uzyskamy niższe osiągi w grach czy aplikacjach graficznych. Ale można też przy lepszej karcie graficznej zamontować inne chłodzenie – cichsze od standardowego.

Jednym z bardziej hałasujących elementów komputera jest zasilacz. Na szczęście na rynku są takie, których wentylatory działają znacznie ciszej, bądź załączają się jedynie na czas, kiedy elementy zasilacza nagrzeją się odpowiednio mocno. A niektóre konstrukcje pozwalają na kilkugodzinne intensywne użytkowanie komputera przy wyłączonym wentylatorze!

Jak więc widzimy – coś za coś. Albo niższa temperatura, albo cichsza praca, albo wydajny sprzęt. Nie znaczy to jednak, że nie możemy zdziałać w tej kwestii zupełnie nic, możemy iść na kompromis i dobrać tak sprzęt, aby był wydajny, a zarazem w miarę cichy i dobrze wygłuszony. To jednak może sporo kosztować. Dlatego najpierw zajrzyj do portfela i oceń czy stać cię na to.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz