Strona główna Linux Writer – możliwości tabulatury

Writer – możliwości tabulatury

przez CoreBlog
ikona openoffice1

ikona openoffice1Ile to razy spotykałem się z tym, iż przy edycji dokumentu tekstowego użytkownik chcąc zrobić odstęp czy większy akapit korzystał z wielokrotnego naciskania spacji, zamiast użyć tabulatury? Sto, tysiąc, milion razy? A nie dość, że taka operacja jest średnio wygodna, to na dodatek daje niezbyt estetyczny wynik. A można to zrobić szybciej i bardziej elegancko. Przy użyciu tabulatury.

Generalnie do ustawiania tabulatury posłuży nam pasek z linijką, w górnej części okna. Wystarczy kliknąć w odpowiednim miejscu, gdzie dana tabulatura ma się znajdować – i ona się tam pojawi.

01 pasek tabulatury

Tabulatur mamy w OpenOffice cztery rodzaje:
– od lewej
– od prawej
– centrowanie
– centrowanie dziesiętne

02 tabulatury

Zmieniamy je klikając w ikonkę na lewo od poziomej linijki – każde kliknięcie powoduje przejście do innego rodzaju tabulatury. Przedstawiony przykład prezentuje zachowanie się kolejnych tabulatur.

Od lewej – sprawi, że wszelki tekst, który będzie się znajdował po wciśniętym klawiszu TAB będzie wyrównywany lewą krawędzią tekstu do linii wyznaczonej przez ustawioną na linijce tabulaturę.
Od prawej – sprawi, że wszelki tekst, który będzie się znajdował po wciśniętym klawiszu TAB będzie wyrównywany prawą krawędzią tekstu do linii wyznaczonej przez ustawioną na linijce tabulaturę.
Centrowanie – sprawi, że wszelki tekst, który będzie się znajdował po wciśniętym klawiszu TAB, będzie wyrównany środkiem tego tekstu do linii wyznaczonej przez ustawioną na linijce tabulaturę.
Centrowanie dziesiętne – jest to dość specyficzne centrowanie, gdyż opiera się o przecinki wstawione we wprowadzonym tekście, a ma za zadanie wyrównywać wprowadzone jedna pod drugą liczby dziesiętne, w ten sposób, aby przecinki znajdowały się jeden pod drugim (przydatne szczególnie w rachunkowości, żeby wartości finansowe były elegancko poukładane).

Tabulaturę można też ustawiać poprzez pasek menu, klikając w pozycję Format, następnie Akapit.

03 format akapit

W wyświetlonym oknie wchodzimy pod zakładkę Tabulatory i tam mamy dostęp do różnych opcji tabulatorów – ich pozycję, rodzaj, a także wypełniacz, który ma zastąpi przestrzeń wyznaczaną przez tabulator.

04 okno akapit

Powiązane artykuły

Napisz komentarz