Strona główna Linux Writer – tabelka za pomocą klawiatury

Writer – tabelka za pomocą klawiatury

przez CoreBlog
ikona openoffice1

ikona openoffice1Jeśli w edytorze tekstu tworzysz różnego rodzaju tabele to bez wątpienia korzystasz z paska menu i znajdujących się tam opcji pod pozycją Tabela. Jest to o tyle wygodne, że od razu można ustalić wygląd tworzonego obiektu – jego ilość wierszy oraz kolumn. Ale w przypadku prostych tabel można posłużyć się inną metodą ich tworzenia – mianowicie za pomocą samej klawiatury. Jak to zrobić?

Wystarczy posłużyć się ciągiem znaków: plusów (+) i minusów (-). Przy ich pomocy tworzymy pewnego rodzaju formułkę, która spowoduje automatyczne wyrysowanie tabeli. Plusy tworzą boczne krawędzie poszczególnych komórek (kolumn), natomiast minusy określają szerokość danej komórki (kolumny), są one w pewnym sensie górną krawędzią tabeli. Wystarczy wpisać dowolną konfigurację plusów i minusów, nacisnąć ENTER by przekonać się o tym jak to działa. Aby przekonać się jak to działa – proszę spojrzeć na przedstawiony przykład:

tabelka z klawiatury

Rzadko bo rzadko, ale jednak może się zdarzyć, że nie zadziała u ciebie ów sposób. Znaczy to tylko jedno – masz wyłączoną odpowiednią funkcję programu Writer. Można rzecz jasna ją włączyć, a czynimy to z pozycji paska menu, gdzie wchodzimy pod Narzędzia, następnie Opcje autokorekty…, a w wyświetlonym oknie klikamy w zakładkę Opcje i tam zaznaczamy „ptaszkiem” pozycję Utwórz tabelę.

writer utworz tabele

Metoda ta sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy szybko stworzyć niewielką tabelę, kiedy szybko piszemy na klawiaturze, a najzwyczajniej w świecie… nie chce nam się sięgać po myszkę.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz