Strona główna GrafikaCorelDraw CorelDraw: łuki i zaokrąglenia

CorelDraw: łuki i zaokrąglenia

przez CoreBlog

Ładne zaokrąglenia, obszerne łuki, figury o obłych kształtach, esy, floresy i wywijasy… do tego wszystkiego wystarczą trzy narzędzia dostępne w CorelDraw. Ich umiejętne wykorzystanie pozwoli na stworzenie niezliczonej liczby dziwacznych, pokręconych, ale i jednocześnie ciekawych kształtów. Rzućmy więc okiem na te narzędzia.

NARZĘDZIE BEZIERA
Pierwszym ze wspomnianych narzędzi, będzie narzędzie Beziera (Bezier Tool), dostępne na pasku narzędzi podręcznych pod piątą z kolei ikoną, po dłuższym przytrzymaniu na niej LPM. Narzędzie to służy do tworzenia linii o zaokrąglonych kształtach.

toolbox bezier tool

W celu utworzenia linii przytrzymujemy ma polu projektu LPM (miejsce, w którym znajdował się będzie kursor w czasie kliknięcia – będzie początkiem tworzonej linii), przeciągając jednocześnie kursor, określając w ten sposób intensywność wygięcia linii, po czym puszczamy LPM. Następnie klikamy LPM w miejscu, gdzie ma znajdować się drugi kraniec linii, po czym program stworzy odpowiednio wygięty łuk. Co ważne, każde kolejne kliknięcie i przytrzymanie LPM, będzie oznaczało dodanie nowego łuku do wcześniej już wstawionego. W ten sposób można tworzyć linię o wielu wygięciach w różnych miejscach.

bezier tool

NARZĘDZIE INTERAKTYWNEGO ZNIEKSZTAŁCANIA
Drugie z omawianych narzędzi – Interactive Distortion Tool – służy do przekształcania wcześniej utworzonych już figur, czy linii. Opcję tą znajdziemy po dłuższym przytrzymaniu LPM na 12 w kolejności ikonie na pasku narzędzi podręcznych.

toolbox interactive distortion tool

Po jej wybraniu należy kliknąć LPM na kształcie, bądź linii, którą zamierzamy poddać deformacji, po czym wyświetlone zostaną na niej punkty – małe kwadraciki. Przytrzymując na nich LPM i przeciągając kursor w wybranym kierunku poddajemy kształt dowolnym deformacjom, zależnie od tego, w którą stronę przesuniemy kursor. Najlepiej jest przetestować tę funkcję i samemu sprawdzić, jak zachowuje się kształt po zadanych przez nas bodźcach, aby samemu „wyczuć” zachowanie narzędzia.

kwadrat distortion

NARZĘDZIE INTERAKTYWNEGO KOPERTOWANIA
Trzecie i ostatnie z interesujących nas narzędzi, tj. Interactive Envelope Tool, służy do przekształcania kształtów poprzez ich kopertowanie (opcję tę odnajdziemy w tym samym miejscu co Interactive Distortion Tool).

toolbox interactive envelope tool

Cóż to znaczy? W pewnym sensie jest to składanie kształtów w kopertę poprzez zaginanie ich płaszczyzn i kantów, choć zachowanie się kształtów poddanych działaniom tego narzędzia zależne jest od samego wyglądu kształtu, jak i od płaszczyzny którą zaginamy, a także to, w którą stronę prowadzimy zagięcie. A zaginamy, podobnie jak w przypadku Interactive Distortion Tool, poprzez przeciągnięcie kursorem kwadracików zaznaczonych na kształcie, przytrzymując na nich LPM. O działaniu Interactive Envelope Tool najlepiej przekonać się poprzez jego przetestowanie na kilku dowolnych figurach i liniach.

kwadrat zmieniony ie tool

Trzy wspomniane powyżej narzędzia dają programowi CorelDraw na prawdę dużą moc. Trzeba tylko potrafić ją wykorzystać. A żeby ją wykorzystać – trzeba choćby zdawać sobie sprawę z jej istnienia. A sądzę, że teraz już sobie zdawać z tego sprawę będziecie.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Jerzy 15 sierpnia, 2012

Bardzo przydatne porady dla początkujących użytkowników Corela.
Dodałem stronę do ulubionych 🙂

Napisz komentarz