Strona główna Ogólna RAMy, ROMy i EPROMy…

RAMy, ROMy i EPROMy…

przez CoreBlog

I cała gama innych pamięci. Jeśli gubisz się „co jest co”, albo interesuje Cię, który skrót co pod sobą kryje – zapraszam do dalszej części niniejszego tekstu. Tam znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

BIOS RAM – stała pamięć, która zawiera zbiór podstawowych procedur odnoszących się do obsługi systemu komputerowego i jego podzespołów.

CD-ROM – dysk optyczny jednokrotnego zapisu i wielokrotnego odczytu zawierający do 700 MB danych, zapisywanych w kodzie binarnym przy pomocy wiązki laserowej.

CD-RW – dysk optyczny wielokrotnego zapisu i wielokrotnego odczytu zawierający do 700 MB danych, zapisywanych w kodzie binarnym przy pomocy wiązki laserowej. Liczba zapisów na takim dysku nie jest jednak nieograniczona, jak ma to miejsce w przypadku dysków twardych.

DRAM – dynamiczna pamięć RAM, czyli pamięć, której zawartość musi być nieustannie odświeżana przy pomocy odpowiednich impulsów elektrycznych. Charakteryzuje się ona przeważnie dużą szybkością zapisu i odczytu.

DVD-RAM – pierwszy standard dysków optycznych z serii DVD, posiadające znacznie większą pojemność od dysków CD, lecz wymagające specjalnych czytników/nagrywarek.

EDO-RAM – jest rozszerzoną, a co za tym idzie, wydajniejszą wersją standardowego układu DRAM, pozwalającą na większą od nich o 20% transmisję.

EEPROM – pamięć jedynie do odczytu, której pamięć można skasować przy użyciu prądu o wysokim napięciu, po czym można ją ponownie zapisać.

EPROM – pamięć jedynie do odczytu, której pamięć można skasować przy użyciu promieni ultrafioletowych, po czym można ją ponownie zapisać.

PROM – pamięć jednokrotnego programowania tylko do odczytu. Po zapisaniu na niej programu przez użytkownika (zwykle przy pomocy wysokiego napięcia), nie ma już możliwości jego zmiany, wówczas PROM staje się pamięcią ROM. Wyjątkiem są takie pamięci jak EPROM czy EEPROM – ich zawartość można kasować.

RAM – nietrwała pamięć operacyjna o bezpośrednim dostępie, do odczytu i zapisu dowolną ilość razy. Jest to główna pamięć komputera, a więc kości pamięci RAM (składające się z układów scalonych) stanowią podstawowy komponent każdego komputera osobistego.

RAM-cache – pamięć buforowa, czyli wydzielony obszar pamięci operacyjnej na dane, które komputer wykorzystuje ze szczególnie dużą częstotliwością. Pozwala to na skrócenie czasu dostępu do tych danych.

ROM – pamięć tylko do odczytu, bez możliwości zapisywania na niej danych (wyjątkiem są pamięci PROM), z przypisanymi przez producenta na stałe danymi, takimi jak BIOS, czy interpretery.

SRAM – pamięć statyczna, wykorzystująca tzw. układy flipflop, posiadające dwa stany stabilne (rozumiane jako logiczne 0 i 1), znikająca po wyłączeniu, bądź zresetowaniu komputera (wówczas wszystkie komórki pamięci przyjmują wartość zero).

VRAM – czyli Video-RAM. Jest to pamięć typu RAM odpowiedzialna za przechowywanie obrazów oraz znaków, które aktualnie wyświetlane są na ekranie monitora (m.in. stopień jasności, czy kolor każdego wyświetlanego punktu).

WORM – optyczny nośnik danych jednokrotnego zapisu, lecz wielokrotnego odczytu.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz