Strona główna Serwis Diagnostyka pamięci RAM

Diagnostyka pamięci RAM

przez CoreBlog

Jeśli masz podejrzenia, że pamięć RAM w twoim komputerze jest uszkodzona – bo powoduje blue screena, resetuje komputer, zawiesza go, bądź wręcz uniemożliwia jego włączenie – warto wiedzieć, jak tę pamięć sprawdzić. Bo po co oddawać sprzęt do serwisu i płacić za przegląd, jeśli można zrobić to we własnym zakresie?

memory loss l
fotoamater.com / Stock Photos

HARDWARE
W pierwszej kolejności warto w sposób sprzętowy sprawdzić czy kości pamięci nie uległy awarii, a jeśli tak, to która z posiadanych kości. W tym celu wyłączamy komputer i otwieramy obudowę. Wyciągamy kości pamięci, zostawiając w slocie tylko jedną z nich, włączamy komputer i obserwujemy co się dzieje (i tak samo postępujemy z każdą następną posiadaną przez nas kością pamięci). Jeśli komputer wykazuje błędne działanie przy jednej z kości – prawdopodobnie mamy kandydata do wymiany. Jeśli błędne działanie komputera odnosi się do wszystkich kości, bądź też dla każdej z nich działa poprawnie – ponownie testujemy wszystkie kości na innych slotach. Jeśli na jednym ze slotów nie działa żadna z kości, istnieje możliwość, że uszkodzony jest sam slot, bądź płyta główna, a nie pamięć. Naprawa czegoś takiego jest zupełnie nieopłacalna, już lepiej zaopatrzyć się w nową płytę główną (podobne koszty, a mamy nową gwarancję i być może nowszą technologię). Warto też przetestować swoje kości na innym komputerze (u kolegi, w pracy), czy tam działają bezproblemowo, a także przetestować pożyczone od kogoś kości pamięci RAM na swoim komputerze, by mieć większą pewność co do naszej diagnozy.

bsod
Justin Marty / Stock Photos

SOFTWARE
Czasem może się okazać, że sprzętowy sposób testowania pamięci RAM nie daje nam pożądanych rezultatów, bądź nie mamy możliwości przeprowadzenia takich testów, wówczas musimy się odwołać do odpowiedniego oprogramowania diagnostycznego. Spokojnie, nie musisz na nie wydawać grubej gotówki, wiele bardzo dobrych programów jest zupełnie darmowych i dostępnych na internecie.

Najlepsze z najlepszych to Memtest86 i jego zmodyfikowana wersja Memtest86+, które przed użyciem należy wypalić jako obraz płyty na CD/DVD. Następnie uruchamiamy ponownie komputer, a w BIOSie ustawiamy bootowanie z napędu optycznego – wówczas program diagnostyczny uruchomi się i będziemy mogli poddać pamięć RAM szczegółowym analizom i testom (zgodnie z poleceniami danego programu diagnostycznego).

Z innych programów diagnostycznych do badania pamięci RAM warte uwagi są jeszcze: Windows Memory Diagnostic, M2K MemScope oraz DocMemory Memory Diagnostic. Wszystkie, rzecz jasna, możemy ściągnąć z internetu.

Warto również zauważyć, że zrzuty ekranu (czy też zdjęcia) z takiego programu, wskazujące na błędy w kościach pamięci RAM są przyjmowane przez serwisy jako podstawa do pozytywnego rozpatrzenia gwarancji. Warto więc z takich programów skorzystać.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz