Strona główna Bezpieczeństwo Przechowywanie haseł

Przechowywanie haseł

przez CoreBlog
01 start

Posiadając profile na kilkunastu czy kilkudziesięciu portalach, posiadając kilka różnych e-maili u rozmaitych dostawców, można się pogubić w tych wszystkich nazwach użytkowników i hasłach. Dlatego warto je uporządkować i trzymać w jednym, bezpiecznym miejscu…

A miejscem tym może być, rzecz jasna, jakiś podręczny notes, czy tabela w arkuszu kalkulacyjnym, noszona dla bezpieczeństwa na pendrive. Ale może też być specjalny program przygotowany do tego celu, jak chociażby PINs, rozpowszechniany na darmowej licencji GNU General Publice License.

Ten lekki program (bo zajmujący ledwie nieco ponad pół megabajta miejsca na dysku) nie tylko przechowa bezpiecznie nasze hasła czy PINy do kart elektronicznych, ale i zakoduje je w pliku przy pomocy 448-bitowego algorytmu Blowfish, chroniąc w ten sposób je przed niepożądanymi osobami. A dostęp do programu będzie miała jedynie osoba, która będzie znać hasło dostępowe do programu PINs. Obyśmy tylko nie zapomnieli tego hasła, bo inaczej nasza prywatna wiedza… przepadnie na amen.

KORZYSTANIE Z PROGRAMU
Przy pierwszym uruchomieniu programu, zapyta on nas o hasło, które ma być w przyszłości hasłem dostępowym do zasobów programu. W tym celu wpisujemy dowolne (takie które zapamiętamy!) hasło i potwierdzamy OK. W następnym okienku powtarzamy tę czynność, dla potwierdzenia hasła.

01 start

Po uruchomieniu programu widzimy okno z tabelką podzieloną na sekcje, takie jak: e-mail, PIN, www service, password. Aby dodać do sekcji nową pozycję, klikamy PPM w jedną z sekcji i wybieramy opcję Dodaj nowy rekord.

02 okno

W wyświetlonym oknie wprowadzamy odpowiednie dane, a na koniec klikamy button Zatwierdź.

03 dodaj

Jeśli chcemy, aby hasła do kont były wyświetlane bezpośrednio na liście w głównym oknie programu, a nie dopiero po wejściu na daną pozycję, w pasku menu klikamy Narzędzia, a następnie Ustawienia.

04 narzedzia

W wyświetlonym oknie wchodzimy pod zakładkę Bezpieczeństwo i tam zaznaczamy pozycję Pokazuj hasła w tabeli.

05 ustawienia

Program można ze sobą bez obaw nosić na pendrive, należy jednak pamiętać o haśle dostępowym do bazy danych. Bez tego – stracimy te informacje na zawsze!

Informacje o programie:
Nazwa: PINs
Licencja: Program darmowy (GNU General Public License)
Link: Pobierz

Powiązane artykuły

Napisz komentarz