Strona główna Bezpieczeństwo Innowacja od Google: biżuteria zamiast haseł

Innowacja od Google: biżuteria zamiast haseł

przez CoreBlog
icon

google pan

Im więcej korzystamy z serwisów w sieci, tym więcej musimy zapamiętać wiele loginów i haseł. Przydałaby się rewolucja.

Koncern z Mountain View słynie z nowatorskich pomysłów – samochody, które nie wymagają kierowcy, gadające buty, kontrolujące życie okulary, no i zwiedzanie całego świata za pomocą Street View.  Ponoć teraz eksperymentuje m.in. z biżuterią, która pozwoli wyeliminować potrzebę zapamiętywania wielu haseł.
Z problemem tym boryka się wielu użytkowników sieci, którzy w dzisiejszych czasach rzadko korzystają z jednego serwisu wymagającego wpisania hasła. Często rozwiązują ten problem tak, że wszędzie mają to samo hasło lub bardzo proste hasło, co oczywiście nie jest zbyt bezpieczne. Skąd my to znamy…

google

Wyszukiwarkowy gigant wpadł na pomysł stworzenia pierścienia, który byłby nie tylko ozdobą, ale także mógłby zastąpić hasła. Działał by podobnie jak np. wtyczka USB, jednak w przypadku tego rozwiązania hardware’owego chodzi o samo zbliżenie biżuterii do komputera. Do głowy przychodzi chociażby NFC, ale jak wiemy jest ono stosowane na razie w niektórych smartfonach, a o komputerach na razie możemy zapomnieć.
O pomyśle opowiedział główny inżynier w Google, Mayank Upadhyay na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa. Zauważył on, że rozwiązanie nie byłoby nowością dla użytkowników, oswojonych z bankomatami. Byłoby ono także bezpieczne. Na komputerze, którego używałby posiadacz klucza z bezstykowym mikroprocesorem wewnątrz, nie pozostają żadne dane dotyczące haseł ani ewentualnej działalności. Nie ma żadnych informacji, które mogłyby pozwolić komuś innemu na zalogowanie się hasłami poprzedniego użytkownika.
Upowszechnienie pomysłu Google’a nie jest niemożliwe, ale nie stanie się od razu. Koncern prowadzi jednak rozmowy z potencjalnymi partnerami.

Co sądzicie o takim pomyśle?

(ź): Technology Rewiev

Powiązane artykuły

Napisz komentarz