Strona główna Bezpieczeństwo Porady dla kupujących w internecie

Porady dla kupujących w internecie

przez CoreBlog
air mail 4

Popularne od wielu lat zakupy w internecie niosą ze sobą wygodę i łatwość użytkowania, a także oszczędność, choć niestety nie zawsze bezpieczeństwo kupującego. Przed kliknięciem przycisku KUP warto się zastanowić i przeanalizować, czy źródło, w którym zamierzamy zaopatrzyć się w towar jest w pełni wiarygodne. Oto kilka porad, które mogą ci się przydać w trakcie trwonienia pieniędzy w sieci.

PRZYJRZY SIĘ SPRZEDAWCY
Nie ma chyba portalu aukcyjnego, który nie korzystałby z systemu oceniania sprzedawców (i kupujących), dzięki czemu warto przyjrzeć się komentarzom danego użytkownika, by dowiedzieć się, czy opinie na jego temat są jak najbardziej pozytywne, czy wręcz negatywne. A jeśli są negatywne – to co jest tego powodem (oszustwo, pomyłka, opieszałość w przesyłce, wadliwy towar itp.). Zwróćcie też uwagę na to, czy komentarze użytkownika pochodzą z jego sprzedaży, czy z kupna, może się okazać, że dotychczas jedynie kupował różne towary, a obecna jego aukcja jest pierwszą w roli sprzedawcy.

Z wyczytanych komentarzy na temat danego użytkownika można się wiele dowiedzieć, jak choćby na temat terminowości nadawania przesyłek, dobrego kontaktu, miłej i skorej do pomocy obsługi itp. Czasem warto zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak chociażby fakt, że sprzedawca może mieć negatywne opinie za to, że paczki wysłane przesyłką niepotwierdzoną (zwykłą) nie doszły do miejsca docelowego. Oczywiście może to być przypadek, może to być nieuczciwa osoba pracująca u dostawcy, ale można też mieć zupełnie podstawne podejrzenia, że sprzedawca przesyłek bez potwierdzenia tak naprawdę nie wysyła, pobierając za nie pieniądze, a winę zwalając na dostawcę i na kupującego (że pożałował pieniędzy na droższą przesyłkę!). W takim przypadku lepiej zakupić towar z przesyłką poleconą, choć droższą, a jeszcze lepiej – poszukać uczciwszego sprzedawcy.

air mail 4
Przesyłki listowe / foter.com

PRZYJRZYJ SIĘ KOSZTOM DOSTAWY
Niestety kupujący na internecie ciesząc się z niskiej ceny towaru nie zawsze zwracają uwagę na koszty przesyłki określone przez sprzedawcę. A są one nierzadko mocno zawyżone! Cóż z tego, że towar kosztuje 10 zł mniej niż na innych aukcjach, skoro za przesyłkę zapłacimy 20 zł zamiast np. 8 zł. Warto to porównać z innymi sprzedawcami. Co ważne, jeśli kupujemy kilka towarów u jednego sprzedawcy, warto wcześniej dokładnie dowiedzieć się ile będzie wynosiła przesyłka za wszystkie towary wysłane w jednej paczce. Zdarza się przecież, że sprzedawcy pobierają osobno koszty przesyłki za każdy towar, nawet jeśli są to płyty DVD, które można spokojnie przesyłać w paczkach po kilka, czy kilkanaście sztuk, a tymczasem wysyłane są osobno, a za każdą przesyłkę trzeba słono zapłacić. Sprzedawców stosujących takie praktyki należy omijać z daleka!

CZYTAJ OPIS
Być może wydaje się to zupełnie oczywiste, że opis towaru należy dokładnie czytać, ale patrząc na to, jak często użytkownicy nabierają się na różnego typu sztuczki, można dojść do wniosku, że aukcje przeglądane są przez nich bardzo pobieżnie. Bo zdarza się, że kupują kod aktywacyjny do oprogramowania czy gry za 150 zł (np. z racji, iż jest tu taniej o 20-30 zł niż u innych sprzedawców), ale zarazem nie doczytują linijki w opisie, gdzie napisane jest, że choć jednorazowy kod pochodzi z legalnego źródła, to został on już wykorzystany i do niczego się już nie nadaje,chyba że jedynie np. do celów kolekcjonerskich. Ale po co komuś bezużyteczny ciąg cyfr i literek za 150 zł?

Można też czasem doczytać mniejszym drukiem, że sprzęt jest uszkodzony, są z nim jakieś problemy itp. A jeśli kupisz sprzęt, gdzie w opisie sprzedaży były „uczciwie” wymienione wszelkie usterki – jesteś na przegranej pozycji.

PYTAJ, ŻĄDAJ
Nim kupisz towar, a nie zadowalają cię zdjęcia umieszczone na stronie www – poproś sprzedawcę o więcej fotek na maila. Przekonasz się, że towar ci na pewno odpowiada – chociażby dlatego, że ma odpowiedni kolor, kształt, wymiar itp. Pytaj dokładnie o rozmiary ubrań, pytaj o gwarancję, czy ewentualną możliwość zwrotu lub wymiany towaru. Lepiej być nieco natarczywym, niż później żałować nieudanego zakupu.

OPŁATY
Jeśli boisz się zapłacić sprzedawcy przed otrzymaniem towaru, bo uznajesz, że jest on dość niepewny, bądź po prostu masz „stracha” – zapytaj (przed zakupem) o możliwość przesłania paczki za pobraniem, choć od razu należy zaznaczyć, że jest to opcja nieco droższa w porównaniu do przedpłaty. Jednakże otrzymujesz tu możliwość sprawdzenia paczki w obecności dostawcy, a w razie niezgodności towaru z opisem, masz prawo odmówić przyjęcia paczki i uiszczenia zapłaty. Natomiast jeśli paczka doszła do ciebie uszkodzona, należy spisać razem z kurierem tzw. protokół uszkodzenia.

Warto też korzystać z systemów płatności udostępnianych przez portale sprzedażowe, jak chociażby „Płacę z Allegro” przy wsparciu systemu PayU. Z pewnością zwiększa to bezpieczeństwo i pewność naszej transakcji.

NIE PODAWAJ ZBYT DUŻO DANYCH
Pamiętaj też, aby nie podawać sprzedawcom zbyt wielu informacji. Wystarczy mu twój adres, ewentualnie numer telefonu i nic więcej. Żadnych haseł dostępowych do portalu! Nigdy też nie klikaj w żadne linki służące do logowania się na stronie zakupowej umieszczone w mailach od sprzedawców (może to być próba phishingu) – lepiej samemu wpisać adres portalu i samemu przejść do strony logowania się, jeśli w ogóle istnieje taka potrzeba.

credit card of future 4

Karty kredytowe przyszłości / foter.com

Te kilka porad wynika z wieloletniego doświadczenia prowadzenia zakupów w internecie. Warto z nich korzystać, warto o nich czasem pomyśleć, warto je mieć na uwadze. Wszystko po to, by nie przysparzać sobie niepotrzebnych nerwów.

Tak czy inaczej – życzę wam udanych i bezpiecznych zakupów!

Powiązane artykuły

Napisz komentarz