Strona główna Grafika Photoshop: wycinanie kształtów

Photoshop: wycinanie kształtów

przez CoreBlog

A gdyby tak zrobić ukochanej osobie ładną laurkę na urodziny, rocznicę, Noc Świętojańską…? A gdyby tak wyciąć jakiś ciekawy kształt ze zdjęcia pełnego kwiatów, gwiazd, ludzi, kotów…? W Photoshop`ie jest to niezwykle proste, a zarazem wynik takich działań jest naprawdę efektowny. Spójrz!

joyful runway l
Ian Sane / Stock Photos

WYCINAMY KSZTAŁT
W przedstawionym przykładzie wytniemy serce, które będzie pełne kwiatów, ale oczywiście tę samą czynność możemy wykonać z dowolnymi innymi kształtami dostępnymi (lub ręcznie przez nas wyciętymi) w Photoshopie. Przygotowana przeze mnie grafika może być świetną podstawą do tego, aby wykonać później fantastyczną laurkę dla sympatii.

Po wklejeniu zdjęcia do Photoshopa wybieramy narzędzie rysowania kształtów, przytrzymując chwilkę LPM na dziewiątej ikonie w prawej kolumnie podręcznego paska narzędzi, a z rozwiniętej w ten sposób listy wybieramy: Kształt własny. Następnie na górnym pasku opcji określamy nasz kształt jako serce. Teraz już pozostaje nam tylko przytrzymać LPM na wcześniej wklejonym zdjęciu z kwiatami i przeciągając kursor określić wielkość i proporcje naszego serca. Kiedy już będziemy zadowoleni – puszczamy przycisk myszy.

serce ksztalt

Kolejną czynnością będzie połączenie warstw – naszego kształtu i tła. Czynimy to oczywiście w oknie Warstwy, gdzie zaznaczamy obecną warstwę, czyli Kształt 1, a następnie klikamy LPM na pustą kratkę obok warstwy Tło. By połączyć zaznaczone w ten sposób warstwy klikamy na klawiaturze skrót klawiszowy CTRL + E.

serce warstwy

Następnie wybieramy narzędzie Różdżka, znajdujące się pod drugą ikoną w prawej kolumnie podręcznego paska narzędzi i klikamy w dowolne miejsce obrazka, oprócz tego, w którym znajduje się narysowane serce. Najlepiej będzie po prostu kliknąć w pobliżu dowolnego narożnika zdjęcia.

serce zaznaczone

Po zaznaczeniu obszaru w oknie Warstwy klikamy na Warstwa 1, a następnie na klawiaturze klikamy przycisk DEL, by skasować zaznaczony w ten sposób obszar. Jak widać – program wyciął pole wokół serca, pozostawiając nam serce „zbudowane” z obrazu pełnego kwiatów. Myślicie, że wasza sympatia będzie zadowolona z podobnej laurki?

serce wyciete

Alternatywnie możecie zaznaczyć narysowane serce i po wybraniu Warstwa 1 kliknąć DEL, wówczas efekt będzie odwrotny – tło pozostanie kwiatowe, a wycięte serce będzie wypełnione kolorem białym (bądź innym, zależnie od tego, jakie tło zostało przez nas wcześniej zdefiniowane).

WYCINAMY LITERY
Oczywiście nie tylko kształty możemy w ten sposób wycinać w Photoshopie. Takiej samej operacji możemy poddać również napisy, co w ostateczności jest chyba jeszcze bardziej efektowne, niż w poprzednio omówionym przypadku.

Zaczynamy podobnie jak w pierwszym przykładzie – do okna Photoshopa wklejamy zdjęcie z kwiatami. Następnie przy pomocy narzędzia pisania (Tekst), które znajduje się pod ósmą z kolei ikoną w prawej kolumnie podręcznego paska narzędzi, wprowadzamy w dowolnym wybranym przez nas miejscu interesującą nas treść, np. KWIATY.

kwiaty tekst

Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie wprowadzonego tekstu przy pomocy narzędzia Różdżka, przy czym ważne jest to, aby tym razem w opcjach tego narzędzia (na górnym pasku programu) odznaczona (wyłączona) była funkcja Ciągły. W ten sposób zaznaczone zostaną wszystkie litery tekstu, a nie jedynie ta kliknięta narzędziem Różdżka.

kwiaty zaznacz

Teraz pozostaje nam tylko w oknie Warstwy wybrać Warstwa 1 i skopiować (np. poprzez skrót klawiszowy CTRL + C) zaznaczony obszar, a następnie wkleić go np. w nowym projekcie, bądź alternatywnie po wybraniu Warstwa 1 klikamy skrót klawiszowy CTRL + D, aby program wykonał zaznaczenie odwrotne od obecnego, po czym klikamy DEL, by skasować zaznaczenie. Jak widać, jedna i druga możliwość pozostawia nam wprowadzony napis, którego kolorem i wypełnieniem są… kwiaty!

kwiaty wyciete

Polecam pobawić się zaserwowaną przeze mnie wiedzą na rozmaitych kształtach, na różnych zdjęciach, by przekonać się na jak wiele sposobów można ją spożytkować. I w jak wielu przypadkach może się ona nam przydać.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz