Strona główna Linux OpenOffice: Szybkie wypełnianie komórek

OpenOffice: Szybkie wypełnianie komórek

przez CoreBlog
open office

Czasem nasza praca z arkuszem kalkulacyjnym wymaga powielania pewnych danych, tworzenia długich tabel itp. Dane do nich musimy wklepywać ręcznie… choć przecież nierzadko możemy ten proces nieco zautomatyzować. A choćby z numeracją pozycji, a choćby z datami, nazewnictwem dni i miesięcy. Na dobrą sprawę wystarczy jedynie przeciągnięcie kursora, by załatwić sprawę.

open office

Sposób działania tej funkcji programu Calc, będącego integralną częścią pakietu OpenOffice/LibreOffice najlepiej sprawdzić na najprostszym przykładzie. Dlatego w dowolnej komórce wpiszmy dowolną liczbę, kliknijmy LPM w daną komórkę, aby ją zaznaczyć, a następnie chwyćmy kursorem mały kwadracik w prawym dolnym rogu niniejszej komórki i przytrzymując LPM przeciągnijmy go w prawo, bądź w dół arkusza. W ten sposób program stworzy dalszą część rozpoczętego przez nas ciągu. Jeśli wpisaliśmy “1”, program automatycznie dopisze dalsze liczby – 2, 3, 4, 5…, aż po komórkę, do której przeciągnęliśmy kursor.

01 liczby

Oczywiście liczby wypełniane przez komputer nie muszą być kolejno po sobie następującymi, możemy określić, że będą to liczby np. co 5, co 7, co 10, co 100 – jak sobie tylko życzymy. W tym celu wpisujemy dwie pierwsze liczby z interesującym nas odstępem liczbowym między nimi. Zaznaczamy obydwie komórki i chwytająć za kwadratowy narożnik – przeciągamy. Jak widać program automatycznie wypełnił resztę komórek zgodnie z określonym przez nas schematem.

02 liczby co ktoras

Co ciekawe program rozpoznaje również niektóre dane tekstowe, jak np. dni miesiąca, dzięki czemu sam może automatycznie uzupełnić resztę komórek pozostałymi dniami miesiąca. W tym celu wpisujemy w dowolnej komórce np. słowo “styczeń”, łapiemy za kwadratowy narożnik i przeciągamy – jak widać program sam uzupełnił resztę komórek pozostałymi miesiącami. Jeśli przeciągnęliśmy zbyt dużo komórek, tzn. więcej komórek niż jest miesięcy w roku, program automatycznie zacznie pisać miesiące od nowa – i tak w kółko.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz