Strona główna Ciekawostki Pierwsze komputery Apple`a

Pierwsze komputery Apple`a

przez CoreBlog
apple i computer 4

Choć dziś produkty ze stajni Apple`a kojarzymy głównie z wysokiej jakości, ładnie wyglądającymi, produktami, wręcz futurystycznymi pomysłami i rozwiązaniami rodem z filmów science-fiction, to początki tej firmy były zdecydowanie bardziej przyziemne, niż może się nam wydawać. Były one wręcz… garażowe.

KRÓL APPLE I
Choć dziś wygląd komputera o nazwie Apple I (nazwanego tak z racji… braku innych pomysłów) może na twarzy czytelnika budzić uśmiech politowania, faktem jest to, że w swym czasie komputer ten przyczynił się do sporego zamieszania na rynku, stając się sprzętem nader docenianym wśród grona użytkowników, choć zarazem był wyprodukowany przecież w ledwie 200 sztukach. Za cenę 666,66 dolarów (cena z kwietnia 1976 roku) klient otrzymywał procesor MOS Technology 6502 o częstotliwości taktowania około 1 Mhz, pamięć RAM o pojemności 4 kB (z możliwością rozszerzenia nawet do 48 kB) oraz układ graficzny z pamięcią 1 kB VRAM, oferującym tryb tekstowy o wymiarach 40 kolumn na 24 wiersze. Co ciekawe, cena 666,66 dolarów nie była podyktowana “satanistycznymi” zainteresowaniami, czy koncepcją marketingową. Ot, po prostu konstruktor Apple`a I, czyli Steve Wozniak, lubił zabawy z liczbami. Stąd też sprzedawał komputer za 500 dolarów plus 1/3 narzutu. O jakości towaru świadczy fakt, że po roku czasu cena komputera nadal utrzymywała się na przyzwoitym poziomie, tj. w granicach 475 dolarów. A była to przecież konstrukcja składana w najzwyklejszym garażu samochodowym…

apple i computer 4
Komputer Apple I / foter.com

GODNY NASTĘPCA
W rok po udanym starcie Apple Computer wypuścił kolejny komputer (również skonstruowany przez Steve`a Wozniaka), nazwany po prostu Apple II. Był on godnym uwagi sprzętem, nie tylko dlatego, że wyglądał na prawdę profesjonalnie, ale i oferował wiele ciekawych opcji. Był to pierwszy na świecie komputer zdolny do wyświetlania kolorowej grafiki, dlatego też zyskiwał sobie uznanie zarówno jako komputer domowy, jak i komputer z przeznaczeniem do pracy biurowej. W swoim wnętrzu krył on proceosr MOS 6502 o częstotliwości taktowania 1 Mhz (w późniejszych wersjach tego komputera procesory były szybsze), od 4 do 48 kB pamięci RAM i układ graficzny oferujący rozdzielczość ekranu 280×192 piksele z możliwością wyświetlania 24 kolumn tekstu (początkowo tylko duże litery, w kolejnych wersjach Apple II również małe). W zależności od wersji jego cena wachała się od 1298 do 2638 dolarów. Był to już więc niemały wydatek, jednak z racji swych rozwiązań i możliwości instalacji kart rozszerzających funkcjonalność komputera, stał się on wystarczająco popularny i osiągnął odpowiedni sukces, by zainspirować informatyków z całego świata, m.in. Z ZSRR, Bułgarii czy Australii, by skopiować rozwiązania Apple II.

apple ii 2 4
Komputer Apple II / foter.com

BĘKARTY APPLE`A?
Kolejne komputery – zarówno Apple III, jak i Lisa, nie odniosły już sukcesów, jak ich słynni poprzednicy. Choć Apple III taktowany był procesorem o częstotliwości 2 Mhz i wyposażony był w 256 do 512 kB pamięci RAM oraz dysk o pojemności 5 MB (co wówczas nie było tak małą wartością), do tego wyposażony był w monitor monochromatyczny, porażał on jednak ceną, która sięgała od 4340 do 7800 dolarów. Natomiast Lisa, choć poniekąd była sprzętem przełomowym, gdy z posiadał on graficzny interfejs użytkownika (GUI), to był jednak wyposażony w procesor o częstotliwości ledwie 5 Mhz (a współczesny mu rynek oferował komputery taktowane zegarem 12,5 Mhz), Apple musiał się pogodzić z porażką i w 1989 roku zakopał około 2700 sztuk tych komputerów na polu w Logan, w stanie Utah. Warto wspomnieć, że w dniu premiery, tj. 19 stycznia 1983 roku za sprzęt ten liczono sobie niebagatela 9995 dolarów!

apple iii
Komputer Apple III / foter.com

Jak widać, choć początki Apple`a były dość kolorowe, wręcz różowe, a jego opinia budowana na przestrzeni lat była na prawdębardzo dobra, nie zawsze produkty tej firmy odnosiły pożądany sukces. Jednak dzisiejsza pozycja tej wielkiej korporacji świadczy o tym, że systematycznie i skutecznie dążyła ona do ciągłego rozwoju w branży nowych technologii elektronicznych, oferując coraz to ciekawsze i bardziej wymyślne projekty zaspokajające potrzeby klientów.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz