Strona główna Linux OpenOffice: Autokorekta

OpenOffice: Autokorekta

przez CoreBlog
open office

Opcja automatycznego poprawiania niektórych drobnych błędów czy literówek w OpenOffice/LibreOffice jest z całą pewnością funkcją przydatną. Jednak niekiedy bywa irytująca, usilnie poprawiając coś, czego poprawiania nie chcemy. Na przykład zmieniając wielkość liter w skrócie GHz na błędne Ghz.

open office

Na szczęście można z tym problemem bardzo łatwo sobie poradzić. Nie, wcale nie wyłączając funkcję Autokorekty, gdyż ta z pewnością nam się jeszcze przyda. Po prostu „informujemy” program, że wprowadzana przez nas wartość tekstowa ma być traktowana jako poprawna.

W tym celu w pasku menu klikamy Narzędzia, a następnie Opcje autokorekty…

narzedzia opcje autokorekty

W wyświetlonym oknie wchodzimy pod zakładkę Wyjątki i w sekcji Wyrazy zaczynające się DWoma wielkimi literami dopisujemy interesującą nas wartość tekstową (w naszym przykładzie GHz), po czym klikamy button Nowy.

wyjatki

W zakładce Uzupełnianie wyrazów możemy włączyć i wyłączyć przydatną funkcję automatycznego proponowania uzupełnienia wyrazu, po wpisaniu jego pierwszych kilku liter. Możemy też wprowadzić często używane przez nas wyrazy, które program ma sugerować do uzupełnienia w trakcie edycji dokumentu. Zaznaczając opcję Zbierz propozycje program automatycznie będzie pobierał do swojej bazy wyrazy o określonej długości (w przykładzie: przynajmniej 10-literowe).

W zakładce Zamiana możemy wprowadzić automatyczną korektę konkretnych wyrazów (ciągu znaków) na inny wyraz (ciąg znaków), przez nas pożądany.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz