Strona główna WindowsSoftware Windows: Zmiana programów domyślnych

Windows: Zmiana programów domyślnych

przez CoreBlog
glowne 01

Wkurza cię to, że jakiś konkretny typ plików otwierany jest domyślnie przez niekoniecznie lubiany przez ciebie z programów? Chcesz to zmienić? Możesz tego dokonać bezpośrednio w ustawieniach systemu Windows, ale możesz też z korzystać z pomocy programu Default Programs Editor.

Tym bardziej, że program ten ma też kilka innych, przydatnych funkcji.

glowne 01

Do wszystkich dostęp mamy bezpośrednio z okna głównego programu, gdzie do wyboru otrzymujemy trzy kategorie działań:
File Type Settings
Autoplay Settings
Default Programs Settings

Wybierając File Type Settings zmieniamy ustawienia dla menu kontekstowego, ikony i opisu każdego typu plików z osobna. Szerzej mówiąc, mamy tutaj możliwość określenia, jakie akcje mają się wyświetlić po kliknięciu PPM na pliku określonego typu, a także jaka ikona ma reprezentować i jaki opis ma widnieć przy danym rodzaju plików.

file type 01

Autplay Settings odpowiedzialny jest za ustawienia tzw. autostartu różnych nośników pamięci zaaplikowanych przez użytkownika do komputera, jak chociażby pendrive, czy płyty CD/DVD.

autoplay 01

Polega to na określeniu, co system ma uczynić w przypadku włożenia do napędu np. czystej płyty, czy płyty z zawartością plików muzycznych.

autoplay 02

Wreszcie Default Programs Settings służy do zmieniania programów domyślnych służących do otwierania danego typu plików.

zmiana 01

W tym celu z wyświetlonej listy pełnej różnych, zainstalowanych w komputerze programów, wybieramy ten najbardziej nas interesujący, po czym klikamy button Next. W kolejnym oknie zaznaczamy, które typy plików mają być domyślnie otwierane w danym programie.

zmiana 02

Ten niewielki, zajmujący niespełna 2 MB program z całą pewnością przyda się w uporządkowaniu systemu od strony technicznej, w przyporządkowaniu różnym plikom programów, z których najczęściej korzystamy do ich podglądu i edycji. Nie wprowadza on co prawda czegoś zupełnie nowego, czego nie można dokonać bezpośrednio w samym systemie, ale z drugiej strony wszelkie zmiany, o których wspomniano powyżej, dzięki Default Programs Editor można wprowadzić szybciej i łatwiej, bo ten jest przejrzysty i prosty w obsłudze.

Informacje o programie:
Nazwa: Default Programs Editor
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

Napisz komentarz