Strona główna Bezpieczeństwo Lepiej zapłacić, niż później płacić

Lepiej zapłacić, niż później płacić

przez CoreBlog

O tym, że warto zainwestować 100 czy 200 zł rocznie na przyzwoity program antywirusowy wie każdy, kto miał problem ze złośliwym oprogramowaniem pokroju wirusów czy trojanów. Bo już nie chodzi o to, że wizyta informatyka może kosztować 50 czy 100 zł, a wymiana uszkodzonych podzespołów kolejnych kilka banknotów z Władysławem Jagiełło na czele. Źle chroniony komputer może kosztować nas więcej. Znacznie więcej.

credit card theft l
Don Hankins / Stock Photos

PRAWDOPODOBIEŃSTWO PRZESTĘPSTWA
Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że to właśnie ty padniesz ofiarą cybernetycznego przestępstwa? Odpowiedz na to sobie sam, wiedząc, że w 2011 roku (wedle statystyk Ernst&Young) 65% internautów na całym świecie odczuło na własnej skórze takie właśnie działania. To prawie dwóch z trzech surfujących po sieci! Oczywiście, jeśli masz aktualny program antywirusowy, twoje bezpieczeństwo wzrasta. Ale jak pokazują badania, co czwarty dorosły użytkownik internetu w Polsce nie ma aktualnego oprogramowania chroniącego komputer. A warto wiedzieć, że dwie trzecie cyfrowych przestępstw i ponad połowa na świecie spowodowana została właśnie przez złośliwe oprogramowanie.

money 16 l
Tracy O / Stock Photos

RYZYKO WARTE GRY?
Czy warto zaoszczędzić na programie antywirusowym i odsłonić swój komputer na ataki z zewnątrz? Pewnie uważasz, że nie masz na swoim sprzęcie PC żadnych ważnych danych, które mogłyby się komuś przydać. Mylisz się. Nie zapominaj, że przestępcy przydadzą się wszystkie informacje o tobie, twoje dane osobiste, w tym hasła do portali i maili, na które się logujesz, a w szczególności do systemów bankowości internetowej. A na tym można stracić już wiele, bardzo wiele. Jak pokazują statystyki Norton Cybercrime Report 2011, koszty netto cyberprzestępczości w Polsce w minionym roku wyniosły 13 miliardów złotych (na całym świecie było to 388 miliardów złotych). Choć bez wątpienia jest to znaczne uproszczenie, jednak daje ono do myślenia – dzieląc wspomniany koszt przez liczbę ludności w Polsce, otrzymujemy kwotę ok. 342 zł na głowę, a wówczas gdy koszty te podzielimy przez liczbę 17 milionów internautów w Polsce, to kwota ta wzrośnie do ok. 764 zł na głowę! A to tylko prosta statystyka. Nie chroniąc swojego komputera, nieświadomie podając na tacy dane prywatne, można stracić znacznie, znacznie więcej.

JAKI PROGRAM KUPIĆ?
Na szczęście dzisiejszy rynek software`u oferuje dużą liczbę na prawdę dobrych programów antywirusowych. Każdego roku zestawienie nieco się zmienia i kolejne programy zamieniają się miejscami w tabeli. Jednakże faktem jest to, że przynajmniej kilka, czy kilkanaście z nich jest wartych poświęcenia im nieco uwagi i pieniędzy.

Tak czy inaczej… lepiej zapłacić raz za program ochronny niż później płacić za swoją nieostrożność. Lepiej wydać 100 lub 200 zł na program antywirusowy, niż później płacić statystyczne 760 zł strat.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz