Strona główna Grafika Inkscape – tworzymy etykietę na piwo

Inkscape – tworzymy etykietę na piwo

przez CoreBlog
150px Inkscape logo 22

150px Inkscape logo 22Jeśli zajmujesz się drobnym wyrobem piwa, wina, nalewek czy innych trunków, może warto pomyśleć o własnej etykiecie, którą oklejane będą butelki? Nie musi to być nic skomplikowanego, wystarczy kilka podstawowych kształtów Inkscape, odrobina informacji tekstowych i… voila! Zaczynamy!

Na „dzień dobry” ustawiamy w palecie barw (dolna część okna programu) interesujący nas kolor i wstawiamy na pole projektu prostokąt, mniej więcej o wymiarach 13×10 cm (wys. x szer.). Drugim kształtem, jaki wykorzystamy, będzie okrąg, przy czym odrobinkę go zmodyfikujemy. Po narysowaniu go na karcie projektu, najeżdżamy kursorem na małe kółko umiejscowione w jednym z miejsc na obwodzie figury, przytrzymujemy LPM i przeciągamy kursorem wokół figury, tak aby powstał nam niepełny okrąg. Naszym celem jest stworzenie półokręgu, jeśli nie wychodzi nam to idealnie, puszczamy LPM i w górnej części okna ustalamy, że edytowana figura ma mieć obrót jedynie o 180 stopni (czyli połowa z 360 stopni jakie ma pełny okrąg).

01 tlo

Obydwie figury łączymy ze sobą tak jak na załączonym przykładzie.

02 etyk

W podobny sposób tworzymy (z wykorzystaniem białego koloru) wnętrze etykiety – przy wykorzystaniu jednego prostokąta i dwóch półokręgów. W dolnej części etykiety tworzymy prostokątne pole i podobnie jak wcześniej w przypadku okręgu, tak i tu przytrzymujemy LPM na kółku znajdującym się na obrzeżu figury i przeciągamy. W ten sposób zwiększamy, bądź zmniejszamy zaokrąglenie rogów figury. My wolimy, aby te były „łagodne”.

03 etykie

Wewnątrz górnego białego pola wstawiamy kolejne dwa półokręgi, tym razem nieco mniejsze od poprzednich i w kolorze brązowym. Ustawiamy je w przeciwnych, względem siebie, kierunkach. Jednocześnie wstawiamy nasze pierwsze informacje tekstowe – w dolnym polu wpisujemy „bezalkoholowe”, a poniżej górnego pola wpisujemy „Korzenne z miodem” (oczywiście informacje, jakie tu wstawimy zależą tylko od tego, jaki tak naprawdę wyrób produkujemy).

04 nazwy

Następnym krokiem będzie wykorzystanie narzędzia Gwiazda, znajdującego się pod 8 ikoną od góry w pasku narzędzi podręcznych. Wybieramy jej kolor i wstawiamy jak na załączonym przykładzie. Na całość nanosimy tekst „PIWO”, bądź inny tekst, będący np. nazwą marki naszego piwa.

05 piwo

Teraz wykorzystamy efekt specjalny na naniesionej przez nas gwieździe. Zaznaczamy ją i klikamy w pasku menu Filtry, następnie Morfologia, a tam Wnęka. Jak widać, potraktowany specjalnym algorytmem obiekt zmienił nieco wygląd. Prezentuje się teraz ciekawiej.

06 morfologia wneka

Działaniu innego efektu specjalnego poddamy półokręgi znajdujące się w głównej części naszej etykiety. Zaznaczamy każdy kolejno i klikamy w pasku menu Filtry, następnie Rozmycia, a tam Zanikanie. W ten sposób pozbywamy się „ostrych” krawędzi figur, co z pewnością wygląda estetyczniej.

07 rozmycia zanikanie

Oczywiście to tylko przykład tworzonej etykiety, który pozwolił wam się nieco zaznajomić z oprogramowaniem graficznym jakim jest Inkscape, z jego podstawowymi narzędziami, takimi jak tworzenie figur (prostokąty, okręgi, półokręgi, gwiazdy), ich modyfikowanie, czy też zastosowanie efektów specjalnych. Większość, tak naprawdę, zależy od waszej myśli twórczej. Bo tak naprawdę Inkscape jest na tyle bogaty w funkcje, że można w nim działać naprawdę wiele. Prawie wszystko, co zrodzi się w waszych głowach.

08 trzy etykiety

ZAŁĄCZNIKI:
Etykieta Piwo
Etykieta Wino
Etykieta Nalewka

Powiązane artykuły

Napisz komentarz