Strona główna Grafika Impress – Własny szablon prezentacji

Impress – Własny szablon prezentacji

przez CoreBlog
open office

Impress – edytor prezentacji multimedialnych pakietu OpenOffice/LibreOffice, ma wbudowanych kilka różnych tematycznie szablonów prezentacji, które z powodzeniem można wykorzystywać do rozmaitych zagadnień. Ale nie zawsze wystarczają one, czasem warto utworzyć własny szablon, z którego będziemy później wielokrotnie korzystać.

open office

W tym celu warto wcześniej przygotować sobie (np. w Adobe Photoshop, CorelDraw, czy GIMP) odpowiedni plik graficzny, z którego skorzystamy, jako tło do naszej nowej prezentacji.

W celu utworzenia szablonu program Impress uruchamiamy dokładnie w ten sam sposób jak w przypadku tworzenia zwykłej prezentacji, tj. otwierając pustą stronę (bez ładowania żadnego szablonu).

Na pustym polu slajdu klikamy PPM i z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy Slajd, a następnie Ustaw obraz tła dla slajdu… Z dysku wybieramy wcześniej utworzony plik i zatwierdzamy.

01 ustaw obraz tla

Jeśli po wstawieniu grafiki na tło jest ona przesunięta, bądź źle przeskalowana, wszelkich korekt dokonujemy z panelu ustawień grafiki, który dostępny mamy z paska menu, pod opcją Format, a następnie Strona…

02 format strona

Dojście do tych ustawień uzyskujemy również poprzez kliknięcie PPM na pustym polu slajdu i wybranie opcji Slajd, a następnie Układ strony…

03 menu uklad strony

W wyświetlonym oknie klikamy w zakładkę Tło. Jak widzimy, tam już widnieje miniatura załadowanej wcześniej przez nas grafiki. Otrzymujemy tutaj możliwość ustawienia skalowania i pozycji, w tym przesunięcia ustawionego w tle obrazka. Zależnie od załadowanego obrazu jesteśmy zmuszeni określić różne parametry widniejące w niniejszym oknie, stąd też najlepiej zmieniać pojedyncze parametry i po zatwierdzeniu przyglądać się, w jaki sposób zachowuje się tło slajdu. W ten sposób dojdziemy do najlepszego ustawienia.

04 ustawienia strony

Po odpowiednim spozycjonowaniu grafiki i zatwierdzeniu, możemy w prawej części głównego okna wybrać Układ strony.

Na koniec klikamy LPM w pasku menu Plik, a następnie Zapisz jako…

05 plik zapisz jako

W wyświetlonym oknie rozwijamy listę Zapisz jako typ:, a następnie wybieramy Szablon prezentacji OpenDocument (.otp) (*.otp). Określamy nazwę dla naszego pliku i zatwierdzamy.

06 okno zapisz jako

W ten sposób możemy tworzyć dowolną liczbę szablonów, z których możemy później dowolnie korzystać… i którymi możemy podzielić się ze społecznością internetową, tak aby i ona mogła cieszyć się efektami twojej kreatywności.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz