Strona główna Grafika Draw – znak zakazu palenia

Draw – znak zakazu palenia

przez CoreBlog
ikona openoffice1

ikona openoffice1Do rysowania prostych grafik wektorowych nie potrzebujemy instalować większego i specjalistycznego software, jak chociażby drogiego CorelDraw czy alternatywnego Inkscape. Wystarczy, że mamy na swoim komputerze pakiet OpenOffice, który to zawiera w sobie program Draw. Czyli nieskomplikowany, prosty program o podstawowych możliwościach, które właśnie teraz poznamy rysując najzwyklejszy na świecie znak zakazu palenia.

01 pasek narzedzi

Zaczniemy od narysowania samego papierosa. W naszym przypadku będzie się on składał z trzech prostokątów, które rysujemy przy pomocy narzędzia dostępnego pod czwartą od lewej ikoną (narzędzie nazywa się po prostu Prostokąt). A rysujemy w taki sposób, jak zostało to zaprezentowane na rysunku. Ich kolory dobieramy w ten sposób, aby najmniejszy element, czyli żarząca się część papierosa była czerwona (np. kolor dostępny na palecie jako „jasnoczerwony”), największy fragment powinien być biały i wreszcie ostatni, ten będący „filtrem” możemy ustawić na nieco ciemniejszy, np. „szaroniebieski”.

02 papieros

Teraz zajmiemy się dymkiem. Ja proponuję skorzystać z kolejnego narzędzia, siódmego od lewej na pasku, znanego jako Krzywe. Przy jego pomocy rysujemy trzy, cztery faliste kreski tuż nad częścią żarzącą się (jasnoczerwoną). Następnie wszystkie te linie zaznaczamy i na górnym pasku wybieramy ich grubość oraz kolor. Te proponuję ustawić na wartości: 0,15 oraz barwa ciemnoszara lub czarna (wedle gustu).

03 papieros z dymem

Kiedy już nasz papieros jest gotowy, teraz musimy go zakazać. Nie musimy w tym przypadku rysować wielce skomplikowanych figur, gdyż wystarczy wykorzystać istniejącą, dostępną z paska narzędzi, pod 11 ikoną od lewej, znaną jako Symbole. Znajdziemy tam przekreślony okrąg, z którego skorzystamy. Wybieramy jego kolor jako czerwony i przeciągamy na polu projektu, a następnie ustawiamy tak, aby papieros znalazł się mniej więcej w jego centrum.

04 znak zakazu

Możemy też zaznaczyć sam dymek unoszący się nad papierosem i z paska menu wybrać kolejno Modyfikuj, następnie Rozmieść i wreszcie Przesuń na wierzch, tak aby zasłonięta przez znak zakazu część dymu „wyszła” na wierzch. Dzięki temu cała praca będzie wyglądać ciekawiej.

05 modyfikuj rozmiesc

Jeszcze tylko dodajemy tekst, przy pomocy odpowiedniej ikonki z paska narzędzi (jest to szósta ikona od lewej) i nasz znak zakazu jest gotowy.

06 zakaz palenia

Teraz wystarczy go wydrukować i wywiesić w odpowiednim miejscu. A najlepiej wszędzie, bo szkoda truć się tytoniowym dymem.

ZAŁĄCZNIKI:
Plik z grafiką z przykładu (*.odg)
Grafika “Zakaz palenia”

Powiązane artykuły

Napisz komentarz