Strona główna Serwis Defragmentuj dysk z Defraggler`em

Defragmentuj dysk z Defraggler`em

przez CoreBlog
ikona dysk

ikona dyskDane zapisywane są fragmentami na różnych częściach dysku, zależnie od wolnego miejsca. Może się więc okazać, że jeden plik jest podzielony na kilka kawałków, każdy zapisany na innym fragmencie talerza HDD, gdyż nie było odpowiednio dużej jednolitej przestrzeni, a jedynie jej niewielkie fragmenty, które łącznie dają odpowiednią powierzchnię. W takim przypadku odczytanie pliku trwa nieco dłużej, gdyż głowica musi odnaleźć każdy fragment i dopiero trwa scalanie pliku. Użytkownik tego co prawda nie widzi, a całość trwa ułamki sekund… lecz przy wielu takich plikach system zaczyna działać wolniej. Warto więc od czasu do czasu zdefragmentować dysk.

Co prawda systemy z rodziny Windows posiadają wbudowane narzędzie, odpowiedzialne za defragmentację dysków, jednak warto skorzystać z alternatywnego programu – Defraggler. Jest on w pełni darmowy i znacznie wygodniejszy od narzędzia systemowego.

Już przy instalacji programu możemy odpowiednią opcją ustawić, aby Defraggler automatycznie zastąpił Windowsowy defragmentator dysków.

01 instalacja

Aby zdefragmentować dysk należy w głównym oknie programu wybrać partycję, która nas interesuje (jeśli chcemy zaznaczyć kilka, wystarczy przy klikaniu LPM na nazwach dysków przytrzymać klawisz CTRL), a następnie klikamy button Defragmentuj.

02 okno glowne

Jak widzimy, pasek z kwadracikami przecinający wszerz okno programu zaczął zmieniać kolory. Oznaczają one fragmenty dysków oraz przeprowadzane na nich operacje – odczytywanie i zapisywanie danych, a także symbolizują, czy dany fragment został już zdefragmentowany.

03 trwa defragmentacja

Co ciekawe Defraggler posiada również opcję defragmentowania pojedynczych plików lub folderów. Czynność tę wykonujemy z paska menu Akcja, a następnie wybieramy Defragmentuj Folder…, Defragmentuj Plik…

04 akcja

Co prawda sama operacja defragmentacji dysków trwa zwykle wiele godzin (zależnie od ilości defragmentowanych danych), jednak w efekcie daje ona porządek wśród plików, który sprawia, że system odczytuje je szybciej i sprawniej. Dlatego warto od czasu do czasu przepuścić dysk przez tego typu narzędzie.

Informacje o programie:
Nazwa: Defraggler
Licencja: Program darmowy
Link: Strona domowa

Powiązane artykuły

1 Komentarzy

Arek 13 sierpnia, 2012

Najlepszy program jaki znam do defragmentacji szybki i skuteczny. A co najlepsze jest też w wersji portable!

Napisz komentarz