Strona główna Ogólna Laptopowa partycja Recovery

Laptopowa partycja Recovery

przez CoreBlog
ikona laptop

ikona laptopDziś partycja Recovery zaimplementowana w laptopie to pewien standard. Ciężko znaleźć producenta, który nie praktykowałby tego. Lecz co to tak właściwie jest, do czego służy, co z tym możemy zrobić? Jeśli takie pytania świtają wam w głowach, chciałbym czym prędzej nieco rozświetlić wasze umysły.

Partycja Recovery to specjalnie wydzielona przestrzeń dyskowa, normalnie niewidoczna dla systemu operacyjnego (jest to zwykle ok. 10 GB). Umieszczany jest w niej „świeży”, fabryczny obraz systemu operacyjnego, z wgranymi sterownikami dla danego sprzętu. W ten sposób można łatwo i szybko powrócić do pierwotnych ustawień komputera, np. w przypadku kiedy system padł i przestał działać lub po prostu chcemy go przeinstalować, ze względu na mozolną pracę obsypaną licznymi błędami.

Taka operacja odświeżania zwykle kończy się na kliknięciu jednego (bądź kombinacji kilku) klawisza, znajdującego się na obudowie komputera i potwierdzeniu chęci przeprowadzenia czynności.

Przy odrobinie wysiłku partycję Recovery można wyczyścić, aby uzyskać dodatkową wolną przestrzeń na dysku, jednak nie ma to większego sensu. Wszelkie sterowniki i legalny system znajdują się tutaj, nie ma dołączonych osobnych płyt, a więc w przypadku awarii możemy mieć problem. Tym bardziej, że producenci komputerów w tego typu przypadkach udzielają pomocy bardzo opornie… Znam przypadki, gdzie ciągnęło się to miesiącami.

Co ciekawe istnieje możliwość utworzenia własnej partycji Recovery, z zainstalowanym nań preferowanym przez nas systemem i dodatkowym oprogramowaniem. To bardzo wygodne i pomocne, pozwalające uniknąć niepotrzebnej pracy i straty czasu na instalowanie systemu wraz z całym oprogramowaniem. Własną partycję typu Recovery możemy stworzyć np. przy pomocy Acronis True Image.

Warto jeszcze zauważyć, iż w przypadku różnych producentów, partycja Recovery jest uruchamiana w różny sposób. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych sposobów uruchomień tej partycji, należy jednak pamiętać, że różne modele mogą oferować różne metody.

1285566 escape 2

W niektórych sytuacjach reinstalacja systemu to jedyne wyjście / sxc.hu

ACER
Najpierw należy w BIOS-ie zmienić pozycję Acer disc-to-disc Recovery zmienić na Enabled, a później, po zapisaniu ustawień, klikamy kombinację ALT + F10.

ASUS
Przed przystąpieniem do reinstalacji systemu z partycji Recovery należy w BIOS-ie wyłączyć funkcję Boot Booster. Później cały proces uruchamiamy przy pomocy klawisza F9

HP
Przy starcie komputera klikamy klawisz F11.

LENOVO
Wystarczy kliknąć odpowiedni klawisz na obudowie (zwykle tuż nad klawiaturą) z ikoną wygiętej strzałki – jego nazwa to OnKey Recovery.

SAMSUNG
Uruchomienie partycji zapasowej odbywa się przy pomocy klawisza F4.

TOSHIBA
Partycja Recovery jest aktywowana poprzez kliknięcie klawisza F8.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz