Strona główna Serwis Testowanie i diagnostyka pendrive

Testowanie i diagnostyka pendrive

przez CoreBlog
check flash 1 16 1

Kiedyś chodziliśmy do pracy, znajomych czy rodziny z całą paczką płyt CD, żeby przenieść dane – ważne dokumenty zawodowe, zdjęcia z wakacji, filmy, pracę studencką itd. Dziś zastąpiły je dużo wygodniejsze, poręczniejsze i trwalsze pendrive`y. Choć te się nie porysują, jednak warto o nie zadbać, sprawdzić czy nie wykazują najdrobniejszych choćby uszkodzeń, by być w 100% pewnym, że nie utracimy naszych cennych danych.

CHECK FLASH
Do przeprowadzenia podstawowych (i w zupełności wystarczających) testów wystarczą darmowe, dostępne na internecie aplikacje. Jedną z nich jest Check Flash, przy pomocy której możemy sprawdzić również poprawność działania kart pamięci. W programie tym możemy sprawdzić nasz nośnik danych zarówno pod kątem ewentualnych błędów, jak i pod kątem prędkości zapisu/odczytu danych, czy też można przy jego pomocy sformatować urządzenie. Co ważne, Check Flash nie trzeba instalować, a w naszym komputerze nie zajmuje też zbyt wiele miejsca na dysku, nie przekraczając 1 MB pojemności.

check flash 1 16 1

TESTUJEMY!
W celu sprawdzenia pendrive`a (karty pamięci) podpinamy go do komputera, a następnie uruchamiany Check Flesh. W razie gdyby na liście rozwijanej Drive nie widniał nasz pendrive, klikamy button odświeżania (dwie zawinięte strzałki), do czasu aż nośnik danych zostanie przez program wykryty. Teraz pozostaje nam tylko wybrać sposób dostępu do pendrive`a, w akapicie Access type. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej wybrać Use temporary file (użyj pliku tymczasowego), pozostałe opcje mogą okazać się niebezpieczne dla naszej pamięci przenośnej. Następnie wybieramy rodzaj testu (Action type). Pierwsza z dostępnych możliwości aktywna będzie dopiero w przypadku ustawienia niezalecanego rodzaju dostępu jako logical/physical drive. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie Write and read test, czyli testu zapisu i odczytu, przy pomocy małych (Small pattern) lub dużych (Full pattern) próbek danych. W akapicie tym, prócz testu, mamy również możliwość przeprowadzenia takich akcji jak:
Save image – tworzenie zapasowego obrazu danych nośnika;
Load image – ładowanie zapasowego obrazu danych nośnika;
Full erase – całkowite czyszczenie pendrive`a, po którym odzyskanie danych jest właściwie niemożliwe.

check flash test

Po wybraniu opcji Write and read test pozostaje nam jeszcze tylko w akapicie Test length ustalić długość testu nośnika. Mamy tu dostępne opcje:
One full pass – jeden pełny przebieg testowy;
Burn it – test wykonywany jest do czasu, aż nie przerwie go sam użytkownik;
Manual – test wykonywany jest przez liczbę cykli wskazanych przez użytkownika;
Until first error found – test wykonywany jest do czasu, aż nie zostanie wykryty pierwszy błąd.

O przebiegu testu informuje nas zakładka Drive Map po prawej stronie okna, w której różne kolory oznaczają różne stany sektorów nośnika. O tym, który kolor co oznacza, informuje nas legenda:
Untouched – niezbadany sektor;
Read – wczytywany sektor;
Verified – weryfikowany sektor;
Written – zapisywany sektor;
Physical drive error – błąd napędu fizycznego;
Logical data error – błąd danych logicznych.

check flash legenda

O przebiegu testu informuje nas również dziennik testowy w zakładce Log.

INNE PROGRAMY
Internet pełen jest programów służących do przeprowadzania testów na pamięciach flash – pendrive`ach i kartach pamięci, lecz wśród nich warto wspomnieć ledwie o kilku co lepszych. Prócz opisanego powyżej Check Flash warto skorzystać i z takich jak:
– Crystal Disk Mark – mała aplikacja, zajmująca 396 KB, wykonująca 5 testów odczytu i zapisu, wyśmienicie pokazująca różnice pomiędzy różnymi napędami;
– Flash Memory Toolkit – ciekawa aplikacja (zajmująca ok. 766 KB), która w darmowej wersji pozwala na testowanie szybkości odczytu, ale ma także dodatkowe możliwości, jak choćby wymazywanie danych, ale i ich odzyskiwanie po wcześniejszym formacie;
– HD Speed – służący do badania transferów pamięci flash, czytników CD/DVD oraz dysków twardych, zajmujący ledwie 80 KB.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz