Strona główna GrafikaCorelDraw CorelDraw – tworzymy skomplikowaną figurę

CorelDraw – tworzymy skomplikowaną figurę

przez CoreBlog
ikona corel draw

ikona corel drawCzasem może się wydawać, że stworzenie niektórych obrazów wymaga ogromu pracy, dziesiątek godzin spędzonych nad komputerem, hektolitrów wypitej kawy, tuzina nieprzespanych nocy… a prawda może być zgoła inna. Bo niekiedy wystarczy kilka sztuczek i wychodzą interesujące efekty wizualne, które wyglądają dość imponująco, a ich stworzenie zajęło może… 10 minut? Spójrz, proszę.

Na początek wchodzimy pod ustawienia linii pomocniczej (dwukrotnie klikamy LPM na linijce i w wyświetlonym oknie wybieramy pozycję Grid), gdzie jej gęstość określamy jako 0,5. Zaznaczamy opcję Snap to grid, lecz odznaczamy Show grid, tak aby całość pracy nie zlewała nam się z liniami pomocniczymi.

Teraz przystępujemy do pracy – tworzymy figurę, pięciokąt.

01 figura

Zaznaczamy ją, kopiujemy (CTRL + C) i wklejamy (CTRL + V). Przytrzymując klawisz SHIFT zmniejszamy o jeden stopień (o jeden przeskok siatki pomocniczej) skopiowaną figurę, trzymając za jeden z jej boków (z przyciśniętym LPM) i ciągnąc kursor do środka.

02 figura dwa

Czynność tę powtarzamy kilka razy, aż całą figurę zapełnimy jej kopiami.

03 figura wiele

Zaznaczamy całość, kopiujemy i wklejamy. Kopię zaznaczamy, klikamy w jej środek, aby pojawiły się strzałki obracania i przytrzymując na jednej z nich LPM oraz wciskając klawisz CTRL, obracamy o 180 stopni i przesuwamy tak, aby stykała się z pierwotną figurą.

04 dwie figury

Teraz zaznaczamy całość (obydwie figury), kopiujemy, wklejamy i obracamy o 90 stopni…

05 cztery figury

Ponownie zaznaczamy całość, kopiujemy, wklejamy i obracamy, tym razem mniej więcej o 30 stopni. Później kolejną kopię o kolejne 30 stopni.

06 osiem figur

W ten oto sposób otrzymaliśmy dość imponującą figurę, stworzoną z prostych figur (właściwie z jednego jej rodzaju), a wyglądającą na bardzo skomplikowaną i szczegółową.

07 wiele figur

Ile nam to zajęło? 5 minut? 10 minut? Bo nie liczyłem czasu…

ZAŁĄCZNIK:
Gotowa figura

Powiązane artykuły

Napisz komentarz