Strona główna Ciekawostki Lecz się, komputeroholiku!

Lecz się, komputeroholiku!

przez CoreBlog
g1395

g1395Narkomania, alkoholizm, kleptomania, tanoreksja… Świat zna całą gamę rozmaitych uzależnień. A wraz z rozwojem nowych technologii i pojawianiem się w życiu człowieka nowych form rozrywki i przyjemności, pojawiają się również i nowe choroby. Również nadmierne przesiadywanie przed komputerem nie jest zdrowym zjawiskiem, dlatego jeśli uważasz, że masz problem z komputeroholizmem, za dużo przesiadujesz na internecie, tracisz pół dnia na granie w gry komputerowe… zgłoś się Anonimowych Uzależnionych od Komputera.

KOMPUTEROHOLIZM
Przykładów na uzależnienie od komputera – bez względu na to, czy ofiara spędza przy nim czas grając, czy przesiadując na internecie – nie trzeba szukać długo. A wraz z kolejnymi mijającymi latami coraz częściej słyszymy nawet o zgonach spowodowanych zbyt długim przesiadywaniem przed ekranem monitora.

Tak było m.in. w przypadku pewnego 28-letniego mieszkańca Korei Południowej, który po 50-godzinnej rozgrywce komputerowej „dorobił się” niewydolności serca i stracił życie. Warto zauważyć, że mężczyzna ten wcześniej porzucił pracę, byleby tylko poświęcić się swojej ukochanej… grze.

Po drugiej stronie globu 36-letni Amerykanin stracił pracę i dom, by zamieszkać w namiocie, który stał się bazą wypadową na pobliski Uniwersystet Stanu Oregon, gdzie… przez cały czas otwarcia pracowni komputerowej przesiaduje nad popularną grą World of Warcraft.

Polskie podwórko zna wcale nie delikatniejsze przypadki. 15-letni Kamil trafił do szpitala w Lublinie właśnie przez komputer – co gorsza, rodzice wolą żeby ich syn siedział przy komputerze i był pod kontrolą, niż rozrabiał na podwórku. Chłopiec nie jeździ na wycieczki klasowe, a każdą wolną chwilę spędza przed monitorem. Są też przypadki znane w Polsce, gdzie pod komputeroholizm popadały całe rodziny!

913795 syringe prespective

Komputeroholizm to uzależnienie równie niebezpieczne jak każde inne / sxc.hu

UZALEŻNIENIE WIELOWYMIAROWE
Komputeroholizm, jak już zostało to powiedziane wcześniej, to pojęcie ogólne, w którym zawiera się uzależnienie od różnych czynności związanych z tym urządzeniem – np. granie w gry wideo, czy przesiadywanie na czatach internetowych. Problematyką tą zajmuje się już nawet nauka, dr Kimberly Young z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA) wyróżniła podtypy tzw. Zespołu Uzależnienia od Internetu (z angielska, w skrócie – IAD):
Erotomanię internetową (cybersexual addiction);
Socjomanię internetową (cyber-relationship addiction);
Uzależnienie od sieci (net compulsions);
Przeciążenie informacyjne (information overload);
Uzależnienie od komputera (computer addiction).

Zresztą wspomniana badaczka poświęca dużo czasu i znaczną część swojej kariery na badanie tego zjawiska typowego dla współczesnej, nowoczesnej cywilizacji. W samych Stanach Zjednoczonych szacuje się liczbę uzależnionych od komputera na poziomie 5 milionów osób! Warto jednak zaznaczyć, że wartość ta może być niedoszacowana.

LECZENIE
Wyjście z nałogu, jakim jest komputeroholizm, sprawia wiele trudności, czym nie różni się on od innych tego typu zjawisk, choćby narkomanii czy alkoholizmu. Działają zresztą specjalne grupy, które mają pomóc ludziom w wydostaniu się z tej zgubnej choroby – choćby wspomniani we wstępie Anonimowi Uzależnieni od Komputera, którzy z powodzeniem działają od kilku lat w Polsce. Z pomocą przyjdzie nam na pewno także psycholog, dlatego warto i do niego zgłosić się na wizytę.

Być może ten problem nie dotyczy ciebie, ale z drugiej strony nie zaszkodzi ci zrobić mały test. Zapisuj w kalendarzu każdego dnia każdą godzinę spędzoną (najlepiej w zaokrągleniu do 30 minut) przed komputerem. Na koniec miesiąca zsumuj wszystko i podziel na liczbę dni w miesiącu. Oszacuj – czy według ciebie to nie za duża liczba? Może jednak dobrze byłoby częściej oderwać się od monitora i wyjrzeć za okno, a najlepiej wyjść na dwór, pojechać w świat, pozwiedzać jakieś zabytki, czy pooglądać krajobrazy, poznać ludzi, porozmawiać z nimi w cztery oczy, a nie poprzez czat, czy komunikator internetowy…

LINKI:
Anonimowi Siecioholicy

Powiązane artykuły

Napisz komentarz