Strona główna Serwis BOINC a przegrzewanie się procesora

BOINC a przegrzewanie się procesora

przez CoreBlog

Używasz klienta BOINC lub innego programu służącego do współudziału w projektach obliczeń rozproszonych? Nagle wyłącza ci się komputer, nawet wówczas, gdy wyłączysz tego klienta? Chyba wiem co ci dolega.

silicon city l
Olivander / Stock Photos

DIAGNOZA
Diagnoza jest prosta – twój procesor przegrzewa się, na co komputer reaguje awaryjnym restartem. I problem wcale nie zniknie, gdy po prostu wyłączysz BOINC, gdyż jak zauważyłem, mimo wyłączenia go w samym oknie programu czy poprzez ikonę w zasobniku systemowym, BOINC wciąż działa. Wystarczy kliknąć CTRL + ALT + DEL i w Menedżerze zadań wybrać zakładkę Procesy, by się przekonać, że nie dość iż BOINC wciąż tam siedzi, to nadal pożera dużo zasobów procesora, nawet 70%! Stąd też procesor działa na wysokich obrotach, a więc mocno się nagrzewa.

colored fan cooler l
Skatox / Stock Photos

ZALECENIA
Najprościej byłoby odinstalować klienta BOINC i nie przejmować się jego działaniem. Ale to wcale nie rozwiązuje problemu, którym tak na prawdę jest… niewydolne chłodzenie procesora. Bo cóż z tego, że BOINC wymusza procesor do wydajniejszej pracy? Od tego on właśnie jest! A co to za komputer, który nie może w pełni wykorzystać mocy obliczeniowych swoich podzespołów?!? Dlatego pod lupę weź przede wszystkim system chłodzenia procesora, a samego klienta BOINC pozostaw w spokoju. Przynajmniej przysłużysz się w jakimś stopniu szeroko pojętej nauce.

Najpierw odkurz i dokładnie przeczyść swój komputer, może zapchany kurzem radiator sprawia, że jest tam kiepski obieg powietrza? Może wysiadł czy nawala sam wentylator? Może musisz naoliwić jego łożyska? A może też po prostu twój komputer stoi w słabo wentylowanym miejscu, wciśnięty gdzieś między meble gdzie nie ma dobrej wymiany powietrza, albo też stoi przy gorącym kaloryferze?

Jeśli nie pomoże Ci ani sprzątanie, ani też delikatny remont twojego systemu chłodzenia, wówczas może się okazać, że musisz go wymienić. Na nowszy, lepszy, wydajniejszy. Tak, abyś mógł w pełni wykorzystać moc swojego procesora, bo przecież w sklepie zapłaciłeś za 3 Ghz, a nie jedynie za 2,5 Ghz, powyżej których komputer się awaryjnie resetuje. Czy nie jest właśnie tak jak piszę?

Powiązane artykuły

Napisz komentarz