Strona główna Windows Backup danych – Windows 7

Backup danych – Windows 7

przez CoreBlog
windows 7 logo

backup danychNa rynku software znajduje się szereg narzędzi do wykonywania kopii zapasowych. Niektóre z nich kosztują po kilkaset złotych. Istnieją również takie, które udostępniane są na zasadach wolnej licencji. Jednak użytkownicy Windows 7 nie muszą korzystać z jednej ani drugiej grupy programów. Windows 7 posiada bowiem wbudowane narzędzie do tworzenia kopi zapasowych plików, tworzenia partycji oraz przywracania Windows. Spójrzmy jak korzystać z tego niezwykłego narzędzia.

Każdy komputer za sprawą wirusów, czy błędów powstałych w wyniku instalowanych programów narażony jest na utratę danych. Przywrócenie danych jest możliwe za sprawą specjalnego oprogramowania, bądź w firmach specjalizujących się w tym zakresie. Koszt takich rozwiązań jest jednak bardzo wysoki. Dlatego warto systematycznie tworzyć własne kopie zapasowe plików. Windows 7 w tym zakresie posiada szerokie pole do popisu za sprawą wbudowanego narzędzia do backupu.

Filary bezpieczeństwa
System operacyjny posiada 4 tryby, które służą do ochrony danych.

  • kopia zapasowa – funkcja ta odpowiedzialna jest za regularne kopiowanie plików ze wskazanych folderów. W każdej chwili można przywrócić pliki z kopi zapasowej.
  • punkt przywracania – funkcja pokazuje stan pliku backupu rejestru oraz plików systemowych. Za pomocą punktu przywracania można przywrócić pliki systemowe do wcześniejszego stanu. Swój proces rozpoczyna wraz z instalacją programu, bądź co tydzień.
  • obraz systemu – tutaj narzędzie Kopia zapasowa zapisuje pliki znajdujące się na partycji systemowej.
  • poprzednie wersje – Windows 7 w swoich możliwościach mieści stworzenie kopi w wymiarze 64 poprzednich wersji pliku.

Tworzenie kopii – co potrzebujemy?

Do całej operacji potrzebujemy dodatkowego dysku twardego. Tworzenie kopii na dysku na którym zainstalowany jest Windows, bądź jakiejkolwiek partycji tego dysku nie jest bezpieczne z wiadomych względów.
Gdy już mamy podłączony dysk twardy uruchomiamy program Kopia zapasowa/Przywracania znajdujący się w Panelu sterowania (Rysunek 1). Możemy skonfigurować program w ten sposób by tworzył kopie zapasowe systemu operacyjnego lub danego folderu. Po wybraniu danej opcji system zadba o automatyczne tworzenie kopii zapasowych.

Krop po kroku
1. Podłączenie dysku
2. Włączenie narzędzia do tworzenia kopi. Aby to zrobić wchodzimy do Panelu sterowania i otwieramy Kopia zapasowa/Przywracanie.

Rysunek 1

Kopia zapasowa
3. Wybieramy Konfiguracja tworzenia kopii zapasowej i zaznaczamy dysk twardy na którym mają być tworzone kopie zapasowe.

Rysunek 2

Tworzenie kopii zapasowej

Rysunek 3

Lokalizacja kopii zapasowych
4. Stworzenie kopii zapasowej. Po kliknięciu w dalej rozpocznie się tworzenie kopi zapasowej.

Rysunek 4

Proces tworzenia kopii

Konfiguracja kopi zapasowej
Kiedy już aktywowaliśmy narzędzie do tworzenia kopii możemy konfigurować ją wg. własnych potrzeb.
1. Uruchamiamy Kopia zapasowa (Rysunek 1) i klikamy na Zmień ustawienia.
2. Ponownie wskazujemy dysk na którym kopia ma zostać utworzona i klikamy dalej (Rysunek 3). Wybieramy Pozwól mi wybrać, aby móc wybrać foldery, których kopia ma powstać.
3. Aby jednocześnie utworzyć obraz partycji systemowych umożliwiający ich przywracanie, w przypadku awarii systemu, zaznaczamy pole Dołącz obraz systemu dysków (C), (D). Klikamy dalej.

Rysunek 5

Dołącz obraz partycji
4. Naszym oczom ujrzy się komunikat podsumowań ustawień przez nas wprowadzonych. Po przyciśnięciu Zapisz ustawienia i uruchom wykonywanie kopii zapasowej, ustawienia zostaną zapisane.

Rysunek 6

Kofiguracja kopii zapasowej

Jak przywrócić pliki?

Jeżeli nasz komputer da się uruchomić to wszystko wykonamy za sprawą opcji (Kopia zapasowa) dostępnej w panelu sterowania. W przypadku, gdy nie ma możliwości uruchomienia systemu mamy dwie opcje. Uruchamiamy komputer z płyty instalacyjnej Windows 7 i włączamy funkcję Napraw, która odpowiedzialna jest m.in. za przywracania danych. Druga opcja to stworzenie płyty ratunkowej, z której będzie możliwość uruchomienia komputera, w celu przywracania danych.

Krok po kroku
1. Uruchamiamy narzędzie Kopia zapasowa dostępne w Panel sterowania. Następnie klikamy w Przywróć moje pliki. Wybieramy czy chcemy przywróć pliki danego użytkownika, czy wszystkich – Przywróć pliki wszystkich użytkowników.

Rysunek 7

Przywróć moje pliki
2. Jeżeli chcemy przywrócić pojedynczy plik klikamy w Przeglądaj pliki. A jeżeli wszystkie pliki z danego folderu wybieramy Przeglądaj foldery.

Rysunek 8

Przywracanie pojedynczych plików oraz z folderów
3. W oknie menedżera plików odszukujemy plik lub folder klikamy na jego ikonkę i kimnięciem na Dodaj plik dodajemy go do listy dokumentów do przywrócenia. Następnie klikamy dalej.
4. Mamy dwie opcje do wyboru, W oryginalniej lokalizacji oraz W następującej lokalizacji. Po dokonaniu wyboru pliki zostaną przywrócone.

Rysunek 9

Lokalizacja przywracania

Jak przywrócić system

Przechodzimy do Odzyskiwanie dostępne w Panelu sterowania. Kolejno wybieramy Zaawansowane metody odzyskiwania i klikamy w Użyj wcześniej utworzonego obrazu systemu do odzyskiwania komputera.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz