OpenOffice: Szybkie wypełnianie komórek

Czasem nasza praca z arkuszem kalkulacyjnym wymaga powielania pewnych danych, tworzenia długich tabel itp. Dane do nich musimy wklepywać ręcznie… choć przecież nierzadko możemy ten proces nieco zautomatyzować. A choćby z numeracją pozycji, a choćby z datami, nazewnictwem dni i miesięcy. Na dobrą sprawę wystarczy jedynie przeciągnięcie kursora, by załatwić sprawę.

Sposób działania tej funkcji programu Calc, będącego integralną częścią pakietu OpenOffice/LibreOffice najlepiej sprawdzić na najprostszym przykładzie. Dlatego w dowolnej komórce wpiszmy dowolną liczbę, kliknijmy LPM w daną komórkę, aby ją zaznaczyć, a następnie chwyćmy kursorem mały kwadracik w prawym dolnym rogu niniejszej komórki i przytrzymując LPM przeciągnijmy go w prawo, bądź w dół arkusza. W ten sposób program stworzy dalszą część rozpoczętego przez nas ciągu. Jeśli wpisaliśmy “1”, program automatycznie dopisze dalsze liczby – 2, 3, 4, 5…, aż po komórkę, do której przeciągnęliśmy kursor.

Oczywiście liczby wypełniane przez komputer nie muszą być kolejno po sobie następującymi, możemy określić, że będą to liczby np. co 5, co 7, co 10, co 100 – jak sobie tylko życzymy. W tym celu wpisujemy dwie pierwsze liczby z interesującym nas odstępem liczbowym między nimi. Zaznaczamy obydwie komórki i chwytająć za kwadratowy narożnik – przeciągamy. Jak widać program automatycznie wypełnił resztę komórek zgodnie z określonym przez nas schematem.

Co ciekawe program rozpoznaje również niektóre dane tekstowe, jak np. dni miesiąca, dzięki czemu sam może automatycznie uzupełnić resztę komórek pozostałymi dniami miesiąca. W tym celu wpisujemy w dowolnej komórce np. słowo “styczeń”, łapiemy za kwadratowy narożnik i przeciągamy – jak widać program sam uzupełnił resztę komórek pozostałymi miesiącami. Jeśli przeciągnęliśmy zbyt dużo komórek, tzn. więcej komórek niż jest miesięcy w roku, program automatycznie zacznie pisać miesiące od nowa – i tak w kółko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*