Strona główna Ogólna Nowe kontrolery NAS od Intela

Nowe kontrolery NAS od Intela

przez CoreBlog

Wraz z początkiem października 2012 roku firma Intel zaprezentowała dwa nowe kontrolery NAS (Network Attached Storage), obydwa oparte o dwurdzeniowe procesory z serii Atom Cedarview-D. Urządzenia zostały stworzone przede wszystkim z myślą o użytkowaniu w sieci domowej, a także w niewielkiej firmie. Co konkretnie będą oferować nowe produkty?

Jeden z zaprezentowanych kontrolerów oparty jest o procesor D2500, natomiast drugi o jego wyższą wersję D2550. Co je łączy, co różni? Obydwa chipy osiągają prędkość taktowania zegara rzędu 1,86 GHz, zużywając przy tym zaledwie 10 watów mocy (o trzy mniej niż poprzednicy wspomnianej technologii). Jednocześnie D2550, w przeciwieństwie do swojej niższej wersji, posiada oddzielny procesor graficzny taktowany na 640 MHz oraz ma wbudowany kod HDMI wspomagający przetwarzanie i wyświetlanie obrazów wideo i grafiki w rozdzielczości HD.

W zależności od liczby napędów skonfigurowanych z NAS, dane będą chronione przez RAID 0, 1 oraz 5. Urządzenie to będzie mogło obsługiwać również 14 zewnętrznych urządzeń na USB w wersji 3.0.

Dwunapędowa skrzynka NAS ma kosztować od 299 dolarów, natomiast cena konfiguracji czteronapędowej sięga już 500 dolarów.

Serwery NAS przeznaczone są do przechowywania filmów, muzyki, gier, zdjęć oraz innych dokumentów, które mogą być współdzielone przez wszystkich użytkowników danej sieci, bez względu na wykorzystywany system operacyjny w stacji roboczej.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz