LibreOffice: Ochrona tekstu przed wykasowaniem

Być może piszesz właśnie jakąś ważną dla Ciebie pracę, albo przygotowujesz jakiś dokument do pracy czy na studia, który następnie musisz komuś pokazać do wglądu, czy zaprezentować swojemu kierownikowi w celach zaopiniowania go. Boisz się, że ktoś ci zrobi głupi dowcip i wykasuje część tekstu, albo pozmienia go na jakieś głupoty? Obawiasz się, że ktoś nieopatrznie wprowadzi w twoim tekście niepożądane zmiany? Można to zablokować.

W tym celu wystarczy zaznaczyć fragment tekstu (bądź cały tekst), który zamierzamy ochronić przed niemile widzianą ingerencją z zewnątrz.

Następnie klikamy na pasku menu opcję Wstaw, a następnie Sekcja…

W wyświetlonym okienku, mniej więcej na jego środku, wybieramy i zaznaczamy opcję Chroń.

W tym momencie wystarczy właściwie już tylko kliknąć OK i cieszyć się zablokowanym przed edycją tekstem. Jednakże możemy ów tekst zabezpieczyć jeszcze hasłem, tak aby wyłączenie zabezpieczeń odbywało się dopiero po wpisaniu odpowiedniego hasła. W tym celu zaznaczamy opcję Za pomocą hasła.

Naszym oczom ukarze się niewielkie okienko, w którym należy podać, a następnie potwierdzić hasło, chroniące wybrany fragment tekstu przed niepożądaną ingerencją innych użytkowników.

Jak ściągnąć założone w ten sposób hasło? Czynimy to poprzez pasek menu, klikając opcję Format, a następnie Sekcje, gdzie mamy możliwość odznaczenia opcji Chronione, a następnie potwierdzając ten krok hasłem. Klikamy OK i znów wszystko jest dostępne do edycji.

0 Komentarzy
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*