Jak zrobić infografikę?

ikona_infografikaNa łamach internetu bardzo często można spotkać się z ładnie wyglądającymi i ciekawymi infografikami na różne tematy. Jak takie infografiki powstają? Jak zrobić własnę infografikę? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne i wcale nie musimy mieć wielkich zdolności graficznych. Na dobrą sprawę wystarczy połączenie z internetem…

PRZEMYŚL KONCEPCJĘ

Być może wydaje się to banalne i oklepane, ale w przypadku infografiki na prawdę warto w pierwszej kolejności przemyśleć ogólną koncepcję. Wiedząc co chcesz umieścić w swojej pracy, jak mniej więcej rozmieścić poszczególne elementy, w jakiej kolejności itd. unikasz dziesiątek godzin spędzonych na nieustannych przeróbkach. Na przeróbkach wynikających z faktu, że nagle wpadło Ci do głowy, że jednak to będzie lepiej wyglądało w ten sposób, a nie inny. Bądź nagle stwierdzisz, że jedne dane chcesz wyrzucić, a zamierzasz zawrzeć inne. Lepiej od razu przemyśl treść, po to, aby tworzenie infografiki szło Ci później znacznie lepiej i szybciej.

ZRÓB RESEARCH

Poszukaj niezbędnych informacji – w internecie, w książkach, w gazetach itd. Zanotuj wszystkie informacje, żeby mieć je w jednym miejscu pod ręką (możesz to zrobić w pliku tekstowym). Czasem warto zanotować ciut więcej informacji, niż tylko te, które sobie przemyślałeś wcześniej. Kto wie, może powstanie z tego dodatkowa zawartość dla Twojej infografiki?

infografiki

PRZELEJ WSZYSTKO NA GRAFIKĘ

To jest najtrudniejszy element całej pracy? Niekoniecznie. Niekiedy trudniejsze może okazać się odnalezienie pewnych informacji. Natomiast jeśli chodzi o ubranie naszej wiedzy i zamysłu w infografikę może okazać się łatwe dzięki aplikacjom webowym, które do tego służą. Ja osobiście korzystam (bardzo sobie chwaląc) z Piktochart.com. Program jest niesamowicie łatwy w obsłudze (wystarczy przeciągać wybrane w menu elementy, a następnie je edytować – kolor, wielkość, obrót, przeźroczystość itp.). Dodatkowym ułatwieniem są tzw. Segmenty. Dzięki nim różne “rozdziały” infografiki możemy mieć w pewnym sensie osobno, gdyż ostatecznie stanowią one jedną pracę, jednakże w każdej chwili możemy zmieniać ich kolejność bez potrzeby re-edytowania całej grafiki.

Poniżej przedstawiam listę aplikacji webowych, które doskonale sprawdzają się przy tworzeniu infografik:

- piktochart.com

- infogr.am

- easel.ly

- venngage.com

- vizualize.me

0 Komentarzy
KiepskieTakie sobieMoże byćBardzo dobreŚwietny tekst (Jeszcze nie oceniony)
Loading...

Dodaj komentarz

Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: