Strona główna WindowsSoftware Easeus Partition Master – mistrz partycji

Easeus Partition Master – mistrz partycji

przez CoreBlog
ikona dysk

ikona dyskNowy, bądź świeżo przeinstalowany komputer warto skonfigurować w możliwie najdogodniejszy dla siebie sposób. Wielki dysk dobrze jest podzielić na kilka mniejszych części – czyli tzw. partycji. W ten sposób zachowamy pewien porządek podczas przechowywania danych – filmów, zdjęć, muzyki, oprogramowania, czy gier wideo.

Do tworzenia partycji, ale i ich zmieniania (wielkości, ilości itp.) możemy posłużyć się programem Easeus Partition Master, który w wersji Home Edition jest w pełni darmowy dla użytkowników domowych.

Jego interfejs, na pierwszy rzut oka skomplikowany, jest dość prosty, szybko można ogarnąć całą naszą strukturę dyskową – podział na partycje, liczbę wolnego miejsca na poszczególnych partycjach, a także system plików, na jakich operuje dana partycja (NTFS, FAT32 itd.).

01 okno glowne4

Program jest prosty w obsłudze, ogranicza się właściwie do klikania PPM na interesującej nas partycji i wybieraniu konkretnych komend. Wystarczy np. wolną przestrzeń danej partycji wydzielić do utworzenia kolejnej (wówczas ta część dysku będzie oznaczona jako Unallocated) i dopiero wówczas z niej już utworzyć nową partycję. Użytkownik otrzymuje również możliwość zmiany parametrów istniejących partycji (Resize/Move).

Generalnie program jest prosty w obsłudze, należy jednak pamiętać, że zabawa partycjami przy dyskach wypełnionych po brzegi danymi może zakończyć się utratą części danych. Dlatego należy tego typu narzędzia stosować z rozwagą i rozmysłem.

Informacje o programie:
Nazwa: Easeus Partition Master Home Edition
Licencja: Program darmowy
[button type=download]Pobierz[/button]

Powiązane artykuły

Napisz komentarz