Strona główna Grafika Draw – znak zakazu palenia

Draw – znak zakazu palenia

przez CoreBlog

Do rysowania prostych grafik wektorowych nie potrzebujemy instalować większego i specjalistycznego software, jak chociażby drogiego CorelDraw czy alternatywnego Inkscape. Wystarczy, że mamy na swoim komputerze pakiet OpenOffice, który to zawiera w sobie program Draw. Czyli nieskomplikowany, prosty program o podstawowych możliwościach, które właśnie teraz poznamy rysując najzwyklejszy na świecie znak zakazu palenia.

Zaczniemy od narysowania samego papierosa. W naszym przypadku będzie się on składał z trzech prostokątów, które rysujemy przy pomocy narzędzia dostępnego pod czwartą od lewej ikoną (narzędzie nazywa się po prostu Prostokąt). A rysujemy w taki sposób, jak zostało to zaprezentowane na rysunku. Ich kolory dobieramy w ten sposób, aby najmniejszy element, czyli żarząca się część papierosa była czerwona (np. kolor dostępny na palecie jako „jasnoczerwony”), największy fragment powinien być biały i wreszcie ostatni, ten będący „filtrem” możemy ustawić na nieco ciemniejszy, np. „szaroniebieski”.

Teraz zajmiemy się dymkiem. Ja proponuję skorzystać z kolejnego narzędzia, siódmego od lewej na pasku, znanego jako Krzywe. Przy jego pomocy rysujemy trzy, cztery faliste kreski tuż nad częścią żarzącą się (jasnoczerwoną). Następnie wszystkie te linie zaznaczamy i na górnym pasku wybieramy ich grubość oraz kolor. Te proponuję ustawić na wartości: 0,15 oraz barwa ciemnoszara lub czarna (wedle gustu).

Kiedy już nasz papieros jest gotowy, teraz musimy go zakazać. Nie musimy w tym przypadku rysować wielce skomplikowanych figur, gdyż wystarczy wykorzystać istniejącą, dostępną z paska narzędzi, pod 11 ikoną od lewej, znaną jako Symbole. Znajdziemy tam przekreślony okrąg, z którego skorzystamy. Wybieramy jego kolor jako czerwony i przeciągamy na polu projektu, a następnie ustawiamy tak, aby papieros znalazł się mniej więcej w jego centrum.

Możemy też zaznaczyć sam dymek unoszący się nad papierosem i z paska menu wybrać kolejno Modyfikuj, następnie Rozmieść i wreszcie Przesuń na wierzch, tak aby zasłonięta przez znak zakazu część dymu „wyszła” na wierzch. Dzięki temu cała praca będzie wyglądać ciekawiej.

Jeszcze tylko dodajemy tekst, przy pomocy odpowiedniej ikonki z paska narzędzi (jest to szósta ikona od lewej) i nasz znak zakazu jest gotowy.

Teraz wystarczy go wydrukować i wywiesić w odpowiednim miejscu. A najlepiej wszędzie, bo szkoda truć się tytoniowym dymem.

ZAŁĄCZNIKI:
Plik z grafiką z przykładu (*.odg)
Grafika “Zakaz palenia”

Powiązane artykuły

Napisz komentarz