Strona główna Linux Calc – wykres liniowy z niepełnych danych

Calc – wykres liniowy z niepełnych danych

przez CoreBlog

Niestety, życie bywa brutalne i nie zawsze mamy dostęp do wszystkich danych. A czasem mimo pewnych braków i tak chcielibyśmy stworzyć wykres liniowy, który przedstawi czytelnikowi pewną zachodzącą zależność… Jednak w przypadku zaznaczenia tabeli z niepełnymi danymi, wykres liniowy będzie „dziurawy”. Na szczęście możemy przeprowadzić wręcz dentystyczną operację i owe dziury załatać.

Tego, że dziurawy wykres liniowy nie wygląda zbyt estetycznie, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.

Ale pewnie wypadałoby wytłumaczyć, jak się tych dziur pozbyć. Spieszę więc z radą. Mianowicie powinieneś kliknąć PPM na dziurawym wykresie i wybrać opcję Edycja (bądź po prostu dwukrotnie szybko kliknij LPM na polu wykresu).

Po przejściu do trybu edycji wykresu należy najechać kursorem na kolorową linię wykresu i kliknąć PPM, a następnie z menu wybrać pozycję Formatuj serie danych…

W wyświetlonym oknie wybieramy zakładkę Opcje, a w niej w sekcji Opcje wykresu, obok wyrażenia Brakujące wartości wykresu, zaznaczamy pozycję Kontynuuj linię.

W ten oto sposób arkusz kalkulacyjny sam wyliczy sobie „trajektoria lotu” linii wykresu pomiędzy punktami w dziurawej części wykresu.

Prawda, że wygląda lepiej? Moim zdaniem zdecydowanie lepiej.

ZAŁĄCZNIK:
Plik przykładowy z pełnym wykresem (plik *.odt)

Powiązane artykuły

2 komentarze

demonLAND 23 września, 2012

Tego mi trzeba było 🙂 już myślałem, że nie da się czegoś takiego zrobić w OpenOffice.

Odpowiedz
miox 17 lipca, 2014

A co jak openoffice v.3.4.3 robi dziury w wykresach mimo, że danych nie brakuje? To też łatać?

Odpowiedz

Napisz komentarz