Strona główna Finanse Zwrot VATu z zagranicy – w jaki sposób go otrzymać i co warto o nim wiedzieć?

Zwrot VATu z zagranicy – w jaki sposób go otrzymać i co warto o nim wiedzieć?

przez CoreBlog
1657716332452

Podatek od towarów i usług czyli VAT dotyczy dóbr i realizacji określonych czynności na terenie całej Unii Europejskiej. W zdecydowanej większości przypadków przedsiębiorcy muszą opłacić takie zobowiązanie fiskalne, ale istnieją przypadki, gdy należy się nam zwrot VATu z zagranicy. Jakie to sytuacje? W jaki sposób odzyskać podatek? Podpowiadamy.

O zwrot VATu z zagranicy mogą najczęściej ubiegać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce i podróżują często po terenie Unii Europejskiej np. w celu promocji swojego przedsiębiorstwa, albo podpisywania kontraktów z partnerami spoza kraju.

Za co można otrzymać zwrot VATu z zagranicy i jak to zrobić?

Lista produktów czy usług, które podlegają pod zwrot VATu z zagranicy jest dość długa. Wśród nich znajdziemy między innymi zakup paliwa i innych środków, niezbędnych do utrzymania pojazdu zagranicą, wynajem różnego rodzaju środków transportu (niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej), wszelaki koszt podróży, zakwaterowania, zakupu żywności, a także biletów wstępu na targi czy eventy firmowe. Co ciekawe, zwrot VATu z zagranicy przysługuje Ci również w momencie kupowania dóbr reprezentacyjnych czy artykułów biurowych.

Pamiętajmy, że do ubiegania się o zwrot konieczna jest faktura VAT. Wniosek o zwrot podatku od towaru i usług możemy złożyć we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym – to VAT-REF. Na złożenie takiego wniosku mamy czas do 30 września, następującego po roku podatkowym, właściwym dla danej faktury. Warto pamiętać, że zwrot można otrzymać bez wychodzenia z domu – korzystając z platformy e-Deklaracje możemy złożyć elektroniczną wersję wniosku i czekać na przelew środków.

Kiedy nie przysługuje nam zwrot VATu z zagranicy

Zwrot nie przysługuje nam, jeżeli posiadamy działalność gospodarczą na terenie kraju, w którym dokonywaliśmy zakupów. Nie należy on się także podatnikom, którzy nie są aktywnymi „vatowcami”. Oznacza to, że firmy nie opłacające podatku od towarów i usług (ze względu na niską wartość obrotów nie przekraczającą rocznie 200 000 zł) nie mogą otrzymać zwrotu VATu z zagranicy. Podobnie jest z firmami, które korzystają z rozmaitych ulg vatowskich albo dokonują sprzedaży produktów lub usług zwolnionych z VAT.

W każdym innym przypadku możemy liczyć na to, że naliczony nam poza granicami kraju podatek wróci w nasze ręce. Jak długo może to potrwać? Procedura zwrotu jest dość czasochłonna i może potrwać nawet pół roku, chociaż zwykle urzędnicy załatwiają tę kwestię szybciej.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz