Strona główna Serwis Windows 7 – (BlueScreen) błąd 0x00000124

Windows 7 – (BlueScreen) błąd 0x00000124

przez CoreBlog
1084 bluescreen error 2

Dość wielu użytkowników systemu Windows 7 dręczonych jest tzw. BlueScreenem (niebieskim ekranem) z błędem o numerze 0x00000124. Zdarza się im to w różnych sytuacjach – oglądając filmy na YouTube, słuchając muzyki w Winampie, grając w grę Battlefield, a niekiedy po prostu uruchamiając komputer… W czym tkwi problem?

Prawdę powiedziawszy rozwiązań może być wiele i błąd ten może wyskakiwać w rozmaitych przypadkach, ale praktycznie za każdym razem oznacza on awarię sprzętu. Spokojnie, nie musi to być wcale awaria świadcząca o uszkodzeniu hardware, a po prostu jego złą konfigurację. Najlepiej jest sprawdzić kilka elementów komputera, tak aby mieć pewność, że po naszej interwencji system będzie działał sprawnie i stabilnie.

1084 bluescreen error 2
Systemy Windows słyną z bluescreenów / sxc.hu

BŁĘDY NA DYSKU
Jedną z przyczyn mogą być tzw. bad sectory na dysku, czyli uszkodzone fragmenty talerzy HDD. Jeśli to prawda, musimy się szykować na ratowanie danych, które mogą w przeciągu najbliższych dni czy tygodni powoli znikać. Ale najpierw musimy się o tym przekonać skanując sprzęt odpowiednim programem – np. HD Tune, CrystalDiskInfo. Jeśli program wykazuje, że w rzeczy samej dysk ma uszkodzenia, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z upływem czasu będą one coraz rozleglejsze. Jedynym wyjściem jest zrobienie kopii zapasowej danych i kupienie nowego dysku twardego.

USZKODZONA PAMIĘĆ RAM
Błąd 0x00000124 może wynikać również z wadliwego działania pamięci RAM. O tym przekonamy się jednak dopiero po intensywnym przeskanowaniu naszych kości pamięci. W tym celu najlepiej użyć Memtest86+ bootowalnego z płyty CD. Robimy przy tym oczywiście długi test, przynajmniej 2-3 godzinny. Jeśli ten nie wykaże żadnych wad, warto jeszcze spróbować pracować na komputerze z włożoną tylko jedną kością pamięci, później z drugą… Jeśli przy którejś będzie się działo coś złego, mamy potencjalnego winowajcę. Jeśli wszystkie działają w ten sam sposób – musimy szukać dalej.

SKOKI NAPIĘCIA
Inną przyczyną wyskakiwania bluescreena o numerze błędu 0x00000124 mogą być skoki napięcia na naszym sprzęcie. Niestety na wstępie trudno jednoznacznie ocenić, z którym podzespołem dzieje się coś złego. Aby się jednak przekonać, iż rzeczywiście zachodzą skoki napięcia, najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni program, nawet najprostszy – HW Monitor. Uruchamiamy go i obserwujemy co się dzieje. W międzyczasie warto też uruchamiać różne aplikacje, żeby widzieć, jakie zmiany zachodzą w statystykach programu. Jak się okazuje częstą przyczyną wyskakiwania błędu o numerze 0x00000124 są znaczne skoki napięcia oznaczonego jako VCore.

01 normalny komp

Na przedstawionym przykładzie widzimy sprzęt o stabilnych wartościach napięcia, jednak może się zdarzyć, że skok wspomnianej wartości wynosi nawet 50%!!! To dużo. Ja zaobserwowałem na awaryjnym sprzęcie skoki od 0,96V do 1,5V! Nic więc dziwnego, że system jest niestabilny i wywala błąd. Z czego jednak wynikają takie różnice? Może to wynikać z awarii, czy niewydolności zasilacza lub samej płyty głównej. Możemy to sprawdzić chociażby poprzez podpięcie miernika pod piny wyjściowe z zasilacza i obserwować jakie podają napięcie. Jeśli występują skoki – mamy winowajcę. Zasilacz najprawdopodobniej kwalifikuje się do wymiany.

Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość. Jeśli masz podkręcony procesor, a OC dokonywałeś poprzez automatyczne ustawienia w BIOSie, spróbuj samemu ustawić napięcia poszczególnych podzespołów na sztywno. Przy czym najpierw poszukaj na internecie jakie są najlepsze (najzdrowsze) ustawienia dla Twojego typu procesora. Ja zaobserwowałem na platformie Intel i5 2500K podkręconej do 4,8 GHz znaczną poprawę stabilności przy przejściu na ustawienia ręczne, liczba wystąpień bluescreenów z błędem 0x00000124 zdecydowanie spadła (nawet o 90%).

JESZCZE COŚ INNEGO?
Oczywiście przyczyn wystąpienia wspomnianego błędu może być więcej. Być może występuje konflikt sterowników, może powoli umiera karta graficzna… Może winne jest oprogramowanie czy gry, w końcu dużą częstotliwość występowania 0x00000124 zaobserwowano u fanów… gier z serii Battlefield. Być może gra ta jest wrażliwa na niektóre działania komputerowej elektroniki. Rozwiązań może być wiele, jeśli odkryjesz jakieś nowe, o którym tutaj nie wspomniano – fajnie by było, gdybyś się nim podzielił. Z pewnością ułatwi to życie komuś, kto ma podobny problem.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Jasiek 10 września, 2016

Mam problem w GTAV mam problem bluescreana i innych zawieszeń komputera nie wiem czym to jest spowodowane, proszę o odpowiedź komputer mam od 2-3 lat
moje podzespoły:

GUP; gtx970
RAM: 12 GB
cpu: I5 3470
DYSK : hdd i ssd , na hdd mam gtav
na dysku ssd mam system PROSZĘ O ODPOWIEDŹ Z GÓRY DZIĘKUJĘ

Odpowiedz

Napisz komentarz