Strona główna Serwis Napięcia dla procesora Intel i5 2500K

Napięcia dla procesora Intel i5 2500K

przez CoreBlog
5691864057 f30a09dba4

Procesor Intel i5 2500K o kodowej nazwie Sandy Bridge, to jeden z popularniejszych procesorów w branży overclockingu (podkręcania). Głównie ze względu na niską cenę i niewiarygodne możliwości jego przyspieszania w domowych warunkach, dzięki odblokowanemu mnożnikowi. Rodzi się tylko pytanie – jakie ustawiać napięcia, żeby system był stabilny a zarazem chip nie ulegał szybkiej degradacji?

5691864057 f30a09dba4
Procesor 2500K jest tani i daje duże możliwości / foter.com

Odpowiedź na to niestety nie jest jednoznaczna. Po pierwsze, mimo iż produkowane w jednej technologii, w jednej fabryce – chipy z tej samej serii mogą mieć nieco odmienne od siebie możliwości (niedoskonałość produkcji i materiałów). Jedne 2500K mocno podkręcone na niskim napięciu będą działały stabilnie przy dużym obciążeniu, inne niestety przy podobnym podkręceniu na dużym napięciu wciąż mogą działać niestabilnie i sypać błędami (blue screenami). Dlatego też nie ma jednej odpowiedzi: jakie ustawić napięcie dla zegara taktowanego 4,0 GHz, jakie dla 4,4 GHz, a jakie dla 5,0 GHz. Oczywiście prawidłowości pewne będą, bo wiadomo – im szybciej ma działać procesor, tym większego napięcia będzie potrzebował, więc wraz z przyspieszeniem będziemy musieli mu dodawać drobne ilości voltów (ułamki, bo ułamki, ale jednak). Po drugie, wiele też zależy od naszego pozostałego sprzętu. Słaby zasilacz nie pozwoli nam na ustawienie zbyt dużych wartości napięcia, gdyż może zacząć pracować niestabilnie, a przez to napięcie dochodzące na rdzeń procesora może mocno skakać, wywołując tym samym liczne błędy.

Zmian wartości napięcia najlepiej dokonywać poprzez ustawienia w BIOS`ie. Nie podam w niniejszym tekście dokładnych wartości i dokładnych ustawień, gdyż jak już powiedziałem, każdy procesor, dla różnych konfiguracji może zachowywać się odmiennie – a tych konfiguracji jest tysiące. Warto jednak rzucić okiem na to, jak radzą sobie inni użytkownicy i przy jakich ustawieniach napięcia ich komputery działają stabilnie. Należy jednak pamiętać, że nawet posiadając dokładnie ten sam sprzęt, co ktoś inny – możemy mieć zupełnie inne osiągi.

Zalecam zapoznanie się z tabelą z danymi zebranymi z forów internetowych i blogów IT, na których użytkownicy i5 2500K chwalili się swoimi ustawieniami (patrz: załączniki na samym dole tekstu). Luki w tabeli wynikają z podawania jedynie części danych przez internautów na temat swoich konfiguracji, daje to jednak pewien obraz całości, można z niego wywnioskować sporo na temat prawidłowości ustawiania napięć dla tego procesora Sandy Bridge.

7064229933 7217fe307f
Mały chip, który może dać wiele radości / foter.com

Jest jednak kilka prawidłowości, o których wspomnę.

Musimy pamiętać o tym, że zbyt wysokie napięcie szkodzi procesorowi i prowadzi do jego szybkiej śmierci. Jakie jest bezpieczne napięcia dla 2500K? Generalnie zaleca się, aby było ono mniejsze niż 1,4 V. Nie znaczy to jednak, że mamy od razu ustawić 1,4 V i zmienić mnożnik procesora na taki, jaki nas interesuje. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie mnożnika i powolne zwiększanie napięcia o niewielkie wartości, a po każdej jego zmianie testowanie zachowania komputera. Jeśli się wiesza, wyłącza, wywala blue screen`y, zapewne jest zbyt niskie napięcie, w związku z czym nieco je podnosimy i znów testujemy. I tak do skutku, aż osiągniemy taki stan, w którym procesor będzie działał stabilnie. Jeśli nie uda nam się znaleźć stabilnych ustawień napięcia, postarajmy się zmniejszyć mnożnik i ponownie szukać możliwie najniższego stabilnego napięcia. Dzięki temu nie tylko przedłużymy żywotność procesora, ale i zmniejszymy zużycie prądu.

Oczywiście niektórzy użytkownicy podają na procesor napięcie niebezpieczne, sięgające już ponad 1,5 V, jednak nierzadko wynika to z faktu chęci osiągnięcia wysokich „obrotów” procesora, a jednocześnie użytkownicy ci liczą się z jego szybszą śmiercią i wymianą na nowszy w niedługim czasie.

7147307929 fa8c92c024
Standardowe chłodzenie 2500K nie wystarczy przy OC, należy je wymienić na lepsze, wydajniejsze / foter.com

Oprócz ustawienia napięcia dla rdzenia, warto pamiętać o kontroli temperatury procesora, szczególnie przy jego 100%-użyciu (w tzw. stresie). Według specyfikacji producenta i5 2500K nie powinien pracować z temperaturą większą niż 72,6 stopni Celsjusza. Nie powinniśmy też balansować na granicy możliwości temperaturowych, lepiej mieć pewien zapas, to też wpływa na żywotność procesora. Przy zakupie dobrego chłodzenia powietrznego i podkręceniu i5 2500K nawet do 4,8 GHz można osiągnąć dobrą temperaturę rzędu ok. 65 stopni Celsjusza. Jeśli jednak nasze chłodzenie nie wyrabia, warto pomyśleć o jego wymianie, na lepszy wiatrak z większym radiatorem, albo też na inny system chłodzenia – wodny, gazowy itp. Warto też przyjrzeć się ustawieniu komputera, czy znajduje się w przewiewnym miejscu i ma on możliwości na sprawną wymianę i obieg powietrza.

Najważniejsze jest jednak – powolne wprowadzanie niewielkich zmian i kontrolowanie zachowania komputera, stabilności jego działania oraz temperatury na procesorze. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać optymalne wartości dla swojego sprzętu i cieszyć się dużo szybszym komputerem niż w standardzie za niewielkie pieniądze.

Załączniki:
– Tabela ustawień OC internautów (plik OpenOffice/LibreOffice)
– Tabela ustawień OC internautów (plik PDF)

————————————————————————————————

UWAGA!!! NIE PONOSIMY ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WSZELKIE USZKODZENIA SPRZĘTU W TRAKCIE JEGO PODKRĘCANIA. NINIEJSZY TEKST JEST JEDYNIE POGLĄDOWY, MA ON ZA ZADANIE PRZYBLIŻYĆ TEMAT CZYTELNIKOWI. KAŻDY BIERZE NA SIEBIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE DZIAŁANIA. NIE ZALECAMY TEŻ PODEJMOWANIA SIĘ INGERENCJI W USTAWIENIA SPRZĘTU UŻYTKOWNIKOM POCZĄTKUJĄCYM

Powiązane artykuły

Napisz komentarz