Strona główna Serwis Napięcia dla podstawki LGA 1156

Napięcia dla podstawki LGA 1156

przez CoreBlog
silicon city 4

Podkręcanie procesora jest tanim sposobem na zwiększenie wydajności naszego komputera (lub szybką metodą jego zabicia – przy złych ustawieniach). Jednak tzw. overclocking w głównej mierze opiera się o odpowiednie dobranie parametrów napięcia, a tych mamy przynajmniej kilka… Jedną z łatwiejszych w obsłudze podczas podkręcania jest podstawka LGA 1156, stąd też omówię rodzaje napięć, jakie tam występują.

silicon city 4
Wzrost napięcia na procesorze to jego wzrost wydajności / foter.com

VCore (można też spotkać oznaczenia: CPU Voltage, Core Voltage) – jak zdradza sama nazwa jest to napięcie rdzenia procesora. Zwiększenie jego wartości powoduje przyspieszenie działania pracy procesora (ale jednocześnie jego większe grzanie się). Zwykle powinny wystarczyć wartości w okolicach 1,1 V – 1,2 V, w niektórych przypadkach może przekroczyć 1,3 V (co pomaga niekiedy w utrzymaniu stabilności procesora), jednak nie powinno się przekraczać wartości 1,4 V. Zbyt wysokie napięcia mogą być zabójcze dla procesora i powodować jego przyspieszoną śmierć.

PCH Core Voltage – (Platform Controller Hub) napięcie huba kontrolera platformy, czyli de facto napięcie zasilające chipset płyty głównej, odpowiedzialny za komunikację z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak urządzenia USB, dyski twarde, czy niektóre karty rozszerzeń podłączone do płyty głównej. Standardowo napięcie to powinno mieć wartość 1,05 V i jego zmiana nie wpływa na overclocking. Jednak niektórzy użytkownicy w trakcie użytkownania stwierdzili potrzebę podniesienia PCH Core Voltage do 1,1 V celu poprawy stabilności działania komputera.

CPU PLL Voltage – (CPU Phase Locked Loop) napięcie to standardowo ustawione jest na wartość 1,8 V i takie powinno teoretycznie wystarczyć. Jednakże w przypadku zwiększenia mnożnika BCLK może się okazać, że zmiana CPU PLL Voltage może ustabilizować pracę procesora. Należy jednak pamiętać, że absolutne maksimum dla tego napięcia to 1,98 V!!! Nie ma jednak potrzeby się do tej wartości zbliżać, w większości awaryjnych sytuacji powinno wystarczyć 1,9 V.

VTT Voltage (można też spotkać się z oznaczeniami: IMC, QPI/VTT, QPI/DRAM) – odpowiada za pracę zintegrowanego w procesorze kontrolera pamięci. Generalnie zaleca się ustawienie jego wartości do tej zbliżonej dla napięcia procesora, jednak w przypadku podnoszenia mnożnika BCLK powinno się również zwiększyć VTT Voltage. Standardowa jego wartość to 1,1 V, natomiast absolutne maksimum to 1,4 V.

DRAM Voltage – napięcie podawane na pamięć wewnętrzną procesora. Zwykle powinno starczyć 1,65 V, choć zaleca się, aby między napięciem procesora a DRAM Voltage nie było różnicy większej jak 0,5 V. Absolutne maksimum dla tej pozycji to 1,8 V.

Od odpowiedniego ustawienia wyżej wymienionych napięć zależy stabilność pracy (i długość życia) komputera. Jednak nie istnieją idealnie dobrane parametry, które sprawdzą się w przypadku każdego komputera. Dlatego wszyscy zmuszeni jesteśmy do… działania metodą prób i błędów.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Piotrekk 19 maja, 2014

podpis pod zdjęciem do bani.
To tak jakby napisać zatankowanie samochodu lepszym paliwem pozwala osiągnąć wyższe spalanie…

Wyższe napięcie na procesorze umożliwia większe podkręcanie…
Wydajność nie wzrośnie automatycznie po sammym podniesieniu napięcia.

Napisz komentarz