Strona główna Ogólna Sczytywanie i zmiana adresu MAC karty sieciowej

Sczytywanie i zmiana adresu MAC karty sieciowej

przez CoreBlog
uruchamianie

Nie zdarzyło Ci się czasem, że przyszedłeś do kolegi ze swoim laptopem z myślą, że podepniesz się pod jego gniazdko internetowe, ale niestety samo podłączenie kabelka RJ-45 i ustawienie adresu IP nie wystarcza? Jeśli tak, to zapewne istnieje problem z adresem MAC karty sieciowej, na podstawie którego dostawca internetu rozpoznaje swoich użytkowników i tylko im udostępnia usługę. Można to jednak obejść.

Na początek musimy sczytać adres MAC karty sieciowej z komputera, który aktualnie podłączony jest do sieci. W tym celu klikamy START, a następnie URUCHOM i wpisujemy komendę cmd.

uruchamianie

W okienku, które nam wyskoczy wpisujemy komendę IPCONFIG /ALL i wciskamy ENTER. Naszym oczom ukaże się seria danych dotyczących funkcjonującej sieci i dostępnych kart sieciowych, w tym także numer MAC karty sieciowej, która obecnie posiada dostęp do internetu i zarejestrowana jest u dostawcy usługi (w naszym przypadku jest to numer: 00-0E-2E-B8-60-99).

ip config

Aby internet zaczął działać również na Twoim laptopie, musisz zmienić w nim numer MAC swojej karty sieciowej. W tym celu wchodzimy do Panelu sterowania i tam wybieramy opcję System. Po jej uruchomieniu wyświetli się na ekranie okienko Właściwości systemu.

wlasciwosci systemu

Tam wybieramy zakładkę Sprzęt i klikamy w button Menedżer urządzeń.

menedzer urz

W kolejnym oknie, które nam się wyświetli szukamy pozycji Karty sieciowe, rozwijamy ją i dwukrotnie klikamy w interesującą nas kartę sieciową (czyli tę, która ma być podpięta do sieci). W ten sposób wchodzimy pod właściwości danej karty sieciowej, tutaj też, pod zakładką Zaawansowane, mamy możliwość zmiany adresu MAC, wystarczy kliknąć na pozycję Adres sieciowy i po prawej stronie zamiast standardowego ustawienia Nieobecny wybrać opcję Wartość i wprowadzić pożądany adres (sczytany z komputera podłączonego do sieci). W tym momencie internet powinien funkcjonować na obydwu komputerach, choć nie jednocześnie.

wlasc adres siec

Tego typu operacja przydatna jest również wtedy, gdy zamierzamy zmienić stary komputer na nowy, a szkoda nam czasu i pieniędzy na podawanie nowego numeru MAC dostawcy internetu. Wystarczy wcześniej spisać sobie adres karty ze starego komputera, by móc go wpisać w ustawieniach nowego sprzętu.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

dexter 26 marca, 2012

W Win7 też się tak da zrobić? Bo u mnie na XP próbowałem i wyszło ale nie wiem jak to u kuzyna będzie wyglądało bo on ma siódemkę

awass 26 marca, 2012

Działa tak samo. Ewentualnie może być troszke inny zapis w ustawieniach zaawansowanych szukamy zmiennej Network Adress lub Locally Administered Adress pamiętaj że adres wpisujemy bez znaków rozdzielających. Wprowadzona zmiana będzie widoczna po zrestartowaniu systemu bądź samego interfejsu sieciowego.

Napisz komentarz