Strona główna Ogólna Sczytywanie i zmiana adresu MAC karty sieciowej

Sczytywanie i zmiana adresu MAC karty sieciowej

przez CoreBlog
uruchamianie

Nie zdarzyło Ci się czasem, że przyszedłeś do kolegi ze swoim laptopem z myślą, że podepniesz się pod jego gniazdko internetowe, ale niestety samo podłączenie kabelka RJ-45 i ustawienie adresu IP nie wystarcza? Jeśli tak, to zapewne istnieje problem z adresem MAC karty sieciowej, na podstawie którego dostawca internetu rozpoznaje swoich użytkowników i tylko im udostępnia usługę. Można to jednak obejść.

Na początek musimy sczytać adres MAC karty sieciowej z komputera, który aktualnie podłączony jest do sieci. W tym celu klikamy START, a następnie URUCHOM i wpisujemy komendę cmd.

uruchamianie

W okienku, które nam wyskoczy wpisujemy komendę IPCONFIG /ALL i wciskamy ENTER. Naszym oczom ukaże się seria danych dotyczących funkcjonującej sieci i dostępnych kart sieciowych, w tym także numer MAC karty sieciowej, która obecnie posiada dostęp do internetu i zarejestrowana jest u dostawcy usługi (w naszym przypadku jest to numer: 00-0E-2E-B8-60-99).

ip config

Aby internet zaczął działać również na Twoim laptopie, musisz zmienić w nim numer MAC swojej karty sieciowej. W tym celu wchodzimy do Panelu sterowania i tam wybieramy opcję System. Po jej uruchomieniu wyświetli się na ekranie okienko Właściwości systemu.

wlasciwosci systemu

Tam wybieramy zakładkę Sprzęt i klikamy w button Menedżer urządzeń.

menedzer urz

W kolejnym oknie, które nam się wyświetli szukamy pozycji Karty sieciowe, rozwijamy ją i dwukrotnie klikamy w interesującą nas kartę sieciową (czyli tę, która ma być podpięta do sieci). W ten sposób wchodzimy pod właściwości danej karty sieciowej, tutaj też, pod zakładką Zaawansowane, mamy możliwość zmiany adresu MAC, wystarczy kliknąć na pozycję Adres sieciowy i po prawej stronie zamiast standardowego ustawienia Nieobecny wybrać opcję Wartość i wprowadzić pożądany adres (sczytany z komputera podłączonego do sieci). W tym momencie internet powinien funkcjonować na obydwu komputerach, choć nie jednocześnie.

wlasc adres siec

Tego typu operacja przydatna jest również wtedy, gdy zamierzamy zmienić stary komputer na nowy, a szkoda nam czasu i pieniędzy na podawanie nowego numeru MAC dostawcy internetu. Wystarczy wcześniej spisać sobie adres karty ze starego komputera, by móc go wpisać w ustawieniach nowego sprzętu.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

dexter 26 marca, 2012

W Win7 też się tak da zrobić? Bo u mnie na XP próbowałem i wyszło ale nie wiem jak to u kuzyna będzie wyglądało bo on ma siódemkę

Odpowiedz
awass 26 marca, 2012

Działa tak samo. Ewentualnie może być troszke inny zapis w ustawieniach zaawansowanych szukamy zmiennej Network Adress lub Locally Administered Adress pamiętaj że adres wpisujemy bez znaków rozdzielających. Wprowadzona zmiana będzie widoczna po zrestartowaniu systemu bądź samego interfejsu sieciowego.

Odpowiedz

Napisz komentarz