Strona główna Serwis Problem z wydrukiem na igłówce OKI

Problem z wydrukiem na igłówce OKI

przez CoreBlog
oki panel

Wydawać by się mogło, że w erze druku laserowego, drukarki igłowe to przeżytek. Jednakże jak pokazują doświadczenia, wciąż są one szeroko stosowane. I, co ciekawe, nic nie zapowiada większych zmian w tej kwestii. W końcu przecież są to bardzo oszczędne w eksploatacji urządzenia, a w tworzeniu podstawowych dokumentów, takich jak choćby faktury VAT, sprawdzają się wyśmienicie.

Niestety nie zawsze wystarczy zainstalować sterowniki do takiej drukarki i podłączyć ją do komputera, by móc z pełnią satysfakcji korzystać z jej możliwości. Czasem okazuje się, że drukowany tekst jest porozrzucany, ucieka za krawędź papieru i generalnie prezentuje się już nie tyle nieestetycznie, co po prostu… trudno cokolwiek z niego wyczytać. Z reguły wiąże się to ze złym ustawieniem emulacji w ustawieniach drukarki. Na szczęście zmiana tego nie jest większym problemem, którego nie można rozwiązać we własnym zakresie.

Zmianę emulacji przedstawię na przykładzie drukarki OKI 3320, aczkolwiek sama idea i zasada sprawdza się i w innych modelach igłówek.

oki panel

Przed zmianą emulacji należy pamiętać, aby odłączyć kabel łączący drukarkę z samym komputerem. Jeśli po tej czynności na panelu urządzenia pali się wskaźnik SEL – należy kliknąć przycisk SEL, aby go zgasić. Następnie klikamy jednocześnie SHIFT i SEL (najwygodniej będzie najpierw wcisnąć SHIFT, przytrzymać go i dopiero docisnąć SEL), wówczas to urządzenie przejdzie w tryb menu ustawień. Następnym klawiszem jaki naciskamy jest LF (GROUP), który to nakazuje drukarce wykonanie druku z obecnym trybem emulacji. Linijka, jaka pojawi się na naszym papierze, może wyglądać mniej więcej tak:

Printer Control Emulation Control Microline

Z tego by wynikało, że obecny tryb emulacji to Microline. Aby go zmienić, klikamy na panelu drukarki przycisk TEAR (SET), wówczas na papierze pojawi się kolejny wydruk, tym razem z innym trybem emulacji, np.:

Printer Control Emulation Control Epson FX

Aby drukarka zapamiętała nowe ustawienie, przyciskamy ponownie SHIFT + SEL. Teraz wystarczy ponownie podłączyć drukarkę do komputera i spróbować coś wydrukować. Jeśli wydruk nadal jest nieczytelny, porozrzucany, nieestetyczny, znaczy to, że wciąż pracujemy w złym trybie emulacji. W związku z tym należy ponowić całą operację zmiany emulacji, tym razem wybierając jeszcze inny tryb, np. IBM Proprinter III. Warto przetestować wszystkie dostępne tryby emulacji w Twojej drukarce, tak aby wybrać ten najlepszy.

Jeśli już wybrałeś najbardziej interesujący cię, najbardziej elegancki styl emulacji wydruku, a np. sam nadruk wciąż ucieka ci poza boczną krawędź papieru (np. na perforowany margines), to kwestia ta nie leży już po stronie emulacji, a jedynie ustawienia papieru na ciągnących go rolkach. Wystarczy go przesunąć w pożądany bok, poprzez odblokowanie dźwigni traktora (elementu, który ciągnie papier przy pomocy perforacji) i pociągnięcie go w odpowiednim kierunku – w lewo bądź w prawo. Po tych czynnościach wszystko powinno działać tak jak należy, a wydruki powinny wyglądać zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Powiązane artykuły

1 Komentarzy

Piotr 15 stycznia, 2014

Drukarka OKI 3320 zamiast załadować pojedyńczą kartkę wyrzuca ja (wałek po naciśnięciu klawisza “PARK” obraca się w przeciwną stronę) w czym jest problem?

Napisz komentarz