Strona główna Linux Rozszerzenia do OpenOffice

Rozszerzenia do OpenOffice

przez CoreBlog
open office

Z racji, iż kod źródłowy OpenOffice/LibreOffice jest otwarty, daje to szansę na tworzenie różnych dodatków przez użytkowników z całego świata. A w związku z tym możemy skorzystać (zupełnie za darmo!) z różnych udogodnień zaproponowanych przez niezależnych programistów. Wiele z nich jest na prawdę użytecznych.

open office

Dostęp do zainstalowanych rozszerzeń oraz możliwość ich dodawania do naszego pakietu OpenOffice/LibreOffice otrzymujemy z poziomu paska menu, pod pozycją Narzędzia, a następnie Menedżer rozszerzeń…

01 narzedzia menedzer

W wyświetlonym oknie zostanie przedstawiona lista obecnie zainstalowanych rozszerzeń, z możliwością ich aktualizacji i dodawania nowych. W celu dołączenia rozszerzenia należy kliknąć button Dodaj…, a następnie na dysku wyszukać wcześniej ściągnięte rozszerzenie.

02 menedzer rozszerzen

A jakie rozszerzenia możemy znaleźć na internecie? Między innymi takie:

OpenOffice.org2GoogleDocs – pozwala na eksport i import dokumentów pomiędzy OpenOffice/LibreOffice a dokumentami z Google Docs bądź Zoho. Pozwala to na łatwe przenoszenie dokumentów między komputerami i platformami przy zastosowaniu konta Google.

Alternative Dialog Find & Replace for Writer – zwiększa możliwości okna wyszukiwania i zamiany w module Writer.

Code Colorizer – koloryzuje wpisane w edytorze tekstu komendy z języków programowania 8085 Assembler, X86 Assembler, StarBasic, C++, C#, Java, PERL, Python, R, i XML.

CropOOo – służy do przycinania zdjęć i obrazków w modułach Draw oraz Impress.

CLC09 quick_formule – pozwala rysować wzory i równania chemiczne oraz fizyczne.

Text Effects – tworzy bardzo ciekawe efekty przy pomocy zwykłych znaków tekstowych.

Autotext EmotiKons – działa na zasadzie autotekstu, zmieniając odpowiednie konfiguracje znaków na emotikony.

Odt2pml – Writer to eReader Export Extension – eksportuje pliki z edytora tekstu Writer do plików elektronicznych publikacji.

Barcode – pomaga w tworzeniu kodów kreskowych w systemach UPC-A, EAN-13, ISBN i JAN.

Calendar Template – szablon kalendarza do modułu arkuszu kalkulacyjnego Calc.

Sun Presentation Minimizer – pozwala na znaczne zmniejszenie wielkości pliku z prezentacją Impress, bez utraty treści i jakości.

Modern Impress Templates – jest to zestaw nowych szablonów prezentacji do programu Impress.

Clipart Gallery Theme – Danger and chemical products – zestaw ponad 400 clipartów z zakresu produktów chemicznych i niebezpiecznych.

An OxygenOffice Extra – Gallery – zestaw clipartów prezentujących m.in. auta, strzałki, uśmiechy, zegarki, flagi, owoce, ludzi, zwierzęta i inne.

Ponadto dużo rozszerzeń językowych, np. katalońskie, rosyjskie, węgierskie, łotewskie, słowackie, hebrajskie i wiele, wiele innych.

Te i dużo więcej rozszerzeń zostały zgromadzone pod adresem: http://extensions.services.openoffice.org/. Warto zajrzeć i poszukać tych najbardziej nas interesujących.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

franek 18 stycznia, 2014

w tym artykule nic nowego nie wnosisz. Nie masz pojęcia, jak zastosować ean 13 w open office calc. FUCK

piotrek 8 marca, 2014

czesc, mam problem, proszę o pomoc w rozwiązaniu.Przy instalacji “barcode” pojawia mi się taki komunikat:

(com.sun.star.uno.RuntimeException) { { Message = “: ‘module’ object has no attribute ‘writeRegistryInfo’, traceback follows\X000a /usr/lib/libreoffice/program/pythonloader.py:152 in function writeRegistryInfo() [return mod.writeRegistryInfo( self.ctx.ServiceManager, regKey )]\X000a\X000a”, Context = (com.sun.star.uno.XInterface) @0 } }

co muszę zrobić?

czytelnik 1 listopada, 2017

Po co pisać to co jest w pomocy OO.o – strata czasu na taką lekturę, jeśli ktoś ma konkretny problem lub pytanie. A teraz do autora blogu: może napiszesz jak użytkownik OO.o może napisać własne rozszerzenie OTX czyli struktura pliku, jak go można przetestować przed spakowaniem do formatu to może zmienię zdanie o tym blogu
pozdrawiam i zachęcam do samodzielnego tworzenia a w kontekście własnych doświadczeń opisu tego procesu na blogu

Napisz komentarz