Strona główna Ogólna Nim kupisz kamerę internetową

Nim kupisz kamerę internetową

przez CoreBlog
ikona webcam

ikona webcamJeśli zamierzasz zaopatrzyć się w kamerę internetową, a nie chcesz wywalić pieniędzy w błoto, chcesz być pewien swojego zakupu, musisz wiedzieć o kilku sprawach. Musisz zresztą nie tylko o nich wiedzieć, ale i pamiętać podczas zakupów, byś nie skusił się na pierwszą lepszą kamerkę, która zaimponuje ci opakowaniem i wymienianymi na nich zaletami sprzętu. Bo z tym ostatnim różnie bywa.

SZTUCZKA Z HD
Niektórzy producenci próbują przyciągnąć potencjalnych klientów opisami na opakowaniach kamer, iż rejestrują one obraz w rozdzielczości HD 720p lub 1080p. Czy tak jest w rzeczywistości? Być może, ale pamiętajmy, że tego typu informacja nie oddaje w pełni jakości obrazu, jaki będzie rejestrowany przez urządzenie, gdyż ten w dużej mierze zależy od rodzaju matrycy. A tych ostatnich stosuje się w tego typu sprzęcie dwa rodzaje: CCD oraz CMOS. Ze względu na technologię wykonania matryca CCD gwarantuje dokładniejszy, a więc ładniejszy obraz niż matryca CMOS. Choć jeśli ta druga będzie odpowiednio duża (zaoferuje większą rozdzielczość) to zapewne prześcignie ona kamerę z małą matrycą CCD. Generalnie jednak te drugie prezentują znacznie wyższe osiągi.

SZTUCZKA Z INTERPOLACJĄ
Kolejną sztuczką, jaką stosują producenci kamer internetowych, jest małe oszukaństwo programowe. A mianowicie sama kamera może mieć kiepską matrycę, ale jej oprogramowanie potrafi z uzyskanego zdjęcia wyciągnąć nawet 10 MP. Z tym, że dzieje się to kosztem jakości. Jakim cudem? Mianowicie zastosowana zostaje tzw. interpolacja, tj, program sam przelicza sobie średnią wartość pikseli, jaka powinna znaleźć się pomiędzy rzeczywistymi pikselami zarejestrowanymi. Oczywiście ma to ogromny wpływ na jakość obrazu i te 10 MP wcale nie wygląda tak dobrze, jak mogłoby się nam wydawać.

CO Z WYDAJNOŚCIĄ?
Podstawowym parametrem urządzeń rejestrujących obrazy ruchome jest liczba klatek na sekundę, jakie potrafi wychwytywać z otoczenia. W dniu dzisiejszym 25 klatek na sekundę to absolutne minimum. Nie zapomnijmy jednak, że i tu możemy spotkać się z pewną sztuczką, gdyż producent kamery o rozdzielczości 780p może nas poinformować, że dana kamera pracuje z prędkością 30 klatek na sekundę, ale już nie poinformuje nas łaskawie, że taką prędkość osiąga tylko przy dużo niższych rozdzielczościach, a przy maksymalnej pracuje bardzo wolno. Czasem ciężko uzyskać szczegółowe informacje od producenta, dlatego najlepiej jest poszperać na forach internetowych i popytać o doświadczenia innych użytkowników.

CO Z OŚWIETLENIEM?
Jeśli już kiedyś miałeś lub miałaś okazję korzystać z usług kamery internetowej, pewnie zdajesz sobie sprawę z jej niedoskonałości, szczególnie widocznych przy słabym oświetleniu. Nawet niewielkie zaciemnienie w pokoju może spowodować zupełną ciemność na ekranie, a delikatnie świecąca lampa za naszymi plecami może spowodować wyświetlanie jasnej plamy na ekranie. Dlatego dobrze jest, kiedy kamera posiada wbudowane odpowiednie diody pozwalające na filmowanie przy niedostatecznym oświetleniu. Zresztą dużo też zależy od możliwości wprowadzania różnych ustawień kamery oraz od tego, jakie ustawienia wprowadzimy (bo jednak lepiej będzie je wprowadzić ręcznie niż zawierzyć automatycznym).

Musisz o tym wszystkim pamiętać podczas zakupów. Bo wystarczy chwila nieuwagi, a pożałujesz wydanych pieniędzy. Szkoda by było…

Powiązane artykuły

Napisz komentarz