Strona główna Serwis MP3 Pentagram Eon Cineo – problem ze słuchawkami

MP3 Pentagram Eon Cineo – problem ze słuchawkami

przez CoreBlog
ikona pomoc

ikona pomocJeśli korzystasz z odtwarzacza MP3 firmy Pentagram i masz problem z jedną bądź dwoma słuchawkami, czy też nie chce Ci się załączać wbudowany w urządzenie głośnik, a gwarancja właśnie się zakończyła, nie masz co jeszcze załamywać ze smutku rąk. W większości przypadków za tego typu usterki odpowiada gniazdo słuchawkowe, a konkretnie jego kiepskie lutowanie. Naprawa tego w domowych warunkach jest prosta. I na dobrą sprawę bezpłatna.

Co nam będzie potrzebne do przeprowadzenia odpowiedniej operacji? Malutki śrubokręcik, plastykowa karta (coś jak karta bankomatowa – lecz tej będzie szkoda), lutownica i odrobina cyny.

Pierwsze, co musimy zrobić, to dostać się do wnętrza naszego nieszczęsnego Pentagrama. W ściągnięciu metalowej obudowy Eon Cineo pomoże nam plastykowa karta, którą należy wsunąć w szczelinę w obudowie, pomiędzy metalową a plastykową częścią. Robimy to delikatnie, w miejscu, w którym czujemy opór, powoli podważamy, z wyczuciem, żeby niczego nie połamać. W pewnym momencie puści, wystarczy odrobinka cierpliwości.

01 pentagram otwieranie

Po otwarciu Eon Cineo zobaczymy płytkę lutowaną i w jej dwóch rogach malutkie śrubki. Należy je odkręcić, gdyż lutowania wspomnianego wtyku słuchawek znajdują się z drugiej strony płytki. Po odkręceniu śrubek (i odłożeniu je w takie miejsce, by nie zgubić) delikatnie odchylamy płytkę, żeby dostać się na jej drugą stronę.

02 pentagram lutowania

Kiedy już nam się to uda, będziemy mieli pełen dostęp do lutów wtyku słuchawkowego. Niekiedy wystarczy do nich na chwilkę przyłożyć rozgrzany grot lutownicy, innym razem dokładamy nieco cyny (choć nie za dużo, staramy się, aby tworzyła ona łagodną kopułkę, bez ostrych krawędzi, które mogłyby porysować ekran). Możemy na bieżąco, przy rozebranym urządzeniu, załączać je i sprawdzać, czy lutowanie pomogło – jeśli nie, poprawiamy, być może nie wszystko dokładnie oblutowaliśmy.

Na koniec wszystko składamy, skręcamy i… cieszymy się na nowo w pełni działającą MP3-ójką.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Michał 27 czerwca, 2013

Wielkie dzięki ! Dzięki Tobie znów mogę posłuchać muzyki na moim Pentagramie 😀

Żerki 3 lipca, 2013

Ja właśnie dzisiaj zamierzam się wziąć za swojego Pentagrama, bo właśnie mi zaczęła “siadać” jedna słuchawka. a jestem pewien, że ze słuchawkami jest wszystko OK 🙂

Maja 1 kwietnia, 2015

hej;) jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o lutowanie… dałoby rade zamieścić wiecej zdjęc? tak krok po kroku? nie chce bardziej uszkodzić mojego Pentagrama. Przy okazji jest potem problem ze złożeniem? Przy naprawie zanieczyścili mi ekran;/ da się go wyczyścić?

Pozdrawiam!:D

Napisz komentarz