Strona główna Grafika Inkscape – tworzymy cliparty

Inkscape – tworzymy cliparty

przez CoreBlog
150px Inkscape logo 21

Inkscape

Choć internet pełen jest różnej maści clipartów, czasem ciężko jest znaleźć to, co nas najbardziej interesuje. Wtedy lepiej już przysiąść do komputera na chwilkę dłużej i zrobić je samemu… tylko jak? Nie jest to trudne, gdyż przy dobrych chęciach i odrobinie wyczucia estetycznego, wystarczy ściągnąć z internetu program Inkscape i rozpocząć w nim edycję nowego pliku…

I choć niniejszy tekst dotyczyć będzie tworzenia konkretnego cliparta – dwóch kart do gry – to tak naprawdę nauczy cię on kilku operacji (spośród wielu), jakimi dysponuje niewielkie, lecz potężne narzędzie, jakim jest Inkscape. Poza tym przekonasz się, drogi Czytelniku, że tworzenie grafiki wektorowej może być naprawdę łatwe.

Rozpoczynamy od utworzenia prostokąta, przy pomocy odpowiedniego narzędzia, znajdującego się na pasku po lewej stronie (5-ta ikona od góry). Na karcie projektu rysujemy dowolny prostokąt o wymiarach takich, jakie sobie życzymy… (byleby to przypominało kształt karty do gry).

01 kwadrat1

Po narysowaniu prostokąta w dolnej części okna, na palecie barw, wybieramy kolor biały (będzie to tło naszej karty), a nieco poniżej, klikamy dwukrotnie LPM na polu na prawo od napisu Kontur.

02 kontur

W wyświetlonym po prawej stronie oknie wchodzimy w zakładkę Kontur, gdzie klikamy drugą ikonę od lewej (Jednolity kolor), a następnie w zakładce Styl konturu pod pozycją Width wybieramy szerokość konturu (ja wybrałem 10 px).

03 styl konturu

Wyłączamy okno właściwości konturu i zmiany zostaną na bieżąco wprowadzone w projekcie.

Kolejnym krokiem będzie zaokrąglenie rogów kart, tak jak ma to miejsce w rzeczywistych kartach. Jest to operacja bardzo prosta, gdyż do jej wykonania wystarczy wybrać narzędzie o nazwie Edycja węzłów, znajdujące się na pasku narzędzi podręcznych (druga ikona od góry). Po jej wybraniu na zaznaczonym prostokącie pojawią się kółka – najeżdżamy na jedno z nich kursorem, przytrzymujemy na nim LPM i przeciągamy (np. w dół). Jak widać, rogi narysowanego prostokąta stają się mniej lub bardziej zaokrąglone. Kiedy osiągniemy pożądany efekt, puszczamy przycisk myszy.

04 zaokraglenia

Do narysowania symbolu na karcie warto posłużyć się gotowymi rozwiązaniami, takimi jak chociażby czcionka o nazwie Symap_IV25. Tam to pod małą literką „u”, znajduje się jeden z takich symboli. Generalnie, znajdziemy tam wszystkie cztery symbole (tzw. kolory) wykorzystywane w talii kart:

– u – wino (pik)

– x – żołędzie (trefl)

– v – serce (kier)

– w – dzwonek (karo)

05 litera u

Wstawiamy pożądany symbol w odpowiednich rozmiarach (zawsze możemy je zmodyfikować) w centrum naszej karty. By wypełnić znak kolorem wybieramy narzędzie Wypełnienie (16 ikona od góry na pasku narzędzi podręcznych), ustalamy na palecie barw odpowiedni kolor (czarny lub czerwony) i klikamy w centrum naszego symbolu, wypełniając jego białe przestrzenie (przedtem warto w górnej części okna zwiększyć wartości Próg na 100 oraz Powiększ/Pomniejsz o 2 px).

06 czarne wypelnienie

Następnie przy pomocy dowolnej czytelnej czcionki (np. Arial, Tahoma itp.) wstawiamy znak (K, A, Q, 7, 6, 5, 2… itd.) w lewym górnym rogu karty.

07 litera a

Na zakończenie zaznaczamy całą kartę wraz z jej wszystkimi elementami (poprzez przytrzymanie LPM i przeciągnięcie kursora – zaznaczając wszystkie elementy) i scalamy poprzez wciśnięcie skrótu klawiszowego CTRL + G lub poprzez kliknięcie w pasku menu Obiekt, a następnie Grupuj.

Drugą kartę tworzymy w ten sam sposób, jednak przy użyciu innych znaków… A jak przechylić kartę w bok? Zaznaczamy ją, a następnie klikamy w jej środek LPM. Wówczas strzałki wokół obiektu zamienią się w zaokrąglone na rogach, wtedy wystarczy przytrzymać na jednej z nich LPM i przeciągać kursor w bok, ustalając wartość przechyłu karty.

08 as krol

W ten jakże prosty sposób możemy stworzyć właściwie całą talię kart. A przy okazji poznaliśmy przecież kilka podstawowych możliwości programu Inkscape.

ZAŁĄCZNIKI:
As i Król
Karty
Bezludna wyspa
Deszcz
Chmury
Księżyc i chmury
Noc
Deszcz nocą
Rozgwieżdżone niebo
Pięciolinia
Słońce
Słońce i zachmurzenie
Słońce i deszcz

ZOBACZ TEŻ:
Współdzielenie clipartów w OpenClipArt

Powiązane artykuły

Napisz komentarz