Strona główna Grafika Inkscape – przekształcanie gwiazd

Inkscape – przekształcanie gwiazd

przez CoreBlog
150px Inkscape logo 23

150px Inkscape logo 23Gwiazdy to jedne z ciekawszych figur podstawowych dostępnych w Inkscape. Nie tylko ze względu na fakt, że można stworzyć różne gwiazdy, od 3 do 1000 ramiennych, ale również z tego względu, iż poprzez ich przekształcanie można osiągnąć na prawdę interesujące i niekoniecznie gwiezdne efekty. Ale kosmiczne? To już na pewno.

Podstawą przekształcania gwiazd są dwa kwadratowe uchwyty, z czego jeden umiejscowiony jest na skraju jednego z ramion gwiazdy, a drugi bliżej centrum, w jednym z wcięć gwiazdy. Uchwyty te edytujemy, tj. przeciągamy przy pomocy narzędzia Edycja węzłów, dostępnego z paska narzędzi (druga ikona od góry).

edycja wezlow

Rysując dowolną gwiazdę (8 od góry ikona na pasku narzędzi podręcznych) zawsze mamy do dyspozycji obydwa z uchwytów, bez względu na to czy na górnym pasku wyedytujemy 5, czy 105 ramion. Przeciągając wewnętrzny uchwyt (kwadracik) powodujemy przesuwanie wcięć, pogłębień gwiazdy, natomiast przeciągając zewnętrzny uchwyt powodujemy wydłużenie, bądź skrócenie, czy generalnie przesunięcie ramion gwiazdy.

path3300

Podczas przeciągania uchwytów możemy dodatkowo posłużyć się klawiszami CTRL, ALT oraz SHIFT, które przytrzymujemy w trakcie operacji przeciągania. Każdy z tych klawiszy różnie wpływa na kształt gwiazdy.

Przytrzymując klawisz SHIFT powodujemy, że kształty gwiazdy stają się bardziej okrągłe, bardziej obłe. Można powiedzieć, że większość ostrych kątów figury zostaje wygładzonych.

path3300 6

Przytrzymując klawisz CTRL przyczyniamy się do usunięcia pochyleń ramion gwiazdy, tzn. wszystkie odchodzą od środka figury promieniowo, bez żadnych zbędnych przechyleń w bok. W ten sposób można pozbyć się utworzonych wcześniej przez przypadek przekrzywień ramion.

path3300 6 4

Najciężej opisać działanie klawisza ALT, który powoduje nieprzewidywalne wariacje graficzne w przypadku edycji gwiazdy. W ten sposób można jednak osiągnąć na prawdę ciekawe efekty, poprzez które dość przypadkowo można uzyskać interesujące i przydatne w późniejszej pracy figury.

path3300 6 4 9

Zwiększanie obłości i ostrych kantów gwiazdy zwiększamy również poprzez kliknięcie kombinacji klawiszowej CTRL + J. Dzięki temu możemy osiągnąć kształty przypominające np. płatki kwiatów, czy też kleksy atramentu.

Warto popróbować samemu każdą z wyżej wymienionych kombinacji, wówczas najlepiej zyskuje się rozeznanie co i jak działa… dlatego nie czekaj, tylko już odpalaj Inkscape i próbuj na własnej skórze! Czy raczej na własnej gwieździe!

Powiązane artykuły

Napisz komentarz