Strona główna Biznes Gewerbe dla opiekunki w Niemczech – co warto wiedzieć o samozatrudnieniu?

Gewerbe dla opiekunki w Niemczech – co warto wiedzieć o samozatrudnieniu?

przez CoreBlog
louis hansel 59g2rivgaii unsplash

Gewerbe to inaczej jednoosobowa działalność gospodarcza czy tzw. samozatrudnienie. Jest to popularna forma prawna prowadzenia firmy w Niemczech. Wybiera ją wielu naszych rodaków, również tych pracujących w opiece osób starszych. Czy Gewerbe jest opłacalne dla opiekunek seniorów? Z czym się wiąże założenie działalności w Niemczech i jak to zrobić?

Czym jest niemieckie Gewerbe?

Gewerbe to jedna z najprostszych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczych. Polacy pracujący w Niemczech założyć mogą ją legalnie, dzięki panującej w Unii Europejskiej swobodzie osiedlania się i podejmowania pracy zarobkowej. Gewerbe decyduje się założyć wielu Polaków pracujących za granicą w różnych brązach, ta forma działalności szczególnie popularna jest jednak wśród opiekunek seniorów. Posiadają Gewerbe łatwiej jest im bowiem znaleźć pracę, również przez polskie agencje. Nie jest to jednak jedyna zaleta tej formy zatrudnienia. Porady dla opiekunek z https://opieka.felizajob.pl/poradnik-opiekunki/warto-wiedziec/ wskazują również, że Gewerbe pozwala na uzyskiwanie wyższego wynagrodzenia za pracę. Wynika to z niższego opodatkowania przedsiębiorców, a także z faktu, że osoby prowadzące firmy na zasadzie samozatrudnienia nie mają obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne. Mogą to jednak robić, a tym samym składać na niemiecką emeryturę.  

richard sagredo izieruiwjwo unsplash1

Jakie warunki musi spełnić opiekunka, aby założyć Gewerbe?

Założenie Gewrbe w Niemczech jest prostym zadaniem. Opiekunka może to zrobić samodzielnie lub też skorzystać z pomocy profesjonalnych firm pomocowych. Aby działalność została zarejestrowana, nie trzeba mieć niemieckiego adresu zameldowania. Konieczne jest natomiast posiadanie siedziby w Niemczech oraz rejestracja w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej – Gewerbeamt. Rejestracja odbywa się na podstawie specjalnego formularza, który dostępny jest na stronie urzędu (w niektórych stanach można otrzymać go również w języku polskim) oraz skanu dowodu osobistego.

luis machado ncgl8frghb0 unsplash

Czy Gewerbe jest opłacalne dla opiekunek?

Gewerbe dla opiekunek seniorów w Niemczech to atrakcyjna forma zatrudnienia. Zakładając działalność, muszą one jednak pamiętać, że prowadzenie firmy za granicą to nie tylko korzyści, ale i obowiązki. Konieczne jest też uświadomienie sobie, że nie wszystkie przepisy prawa pracy w Niemczech są takie same jak w Polsce. Różnicą jest np. brak płatnego zwolnienie lekarskiego za zachodnią granicą. Obciążeniem może być też ponoszenie kosztów prowadzenia firmy w miesiącach, które opiekunka spędza w Polsce.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz