Strona główna GrafikaCorelDraw CorelDraw – łączenie figur

CorelDraw – łączenie figur

przez CoreBlog
ikona corel draw

ikona corel drawTak prawdę powiedziawszy to CorelDraw niewiele byłby wart, gdyby nie wbudowana w nim możliwość łączenia figur, spawania ich, czy wyciągania z nich wspólnych części. Bo to właśnie dzięki tym opcjom użytkownicy mogą tworzyć na prawdę ciekawe wzory, figury, znaki, kształty… Korzystanie z CorelDraw bez wiedzy na ten temat, to jakby grzebać w ziemi łyżką, mimo iż obok leży szpadel…

Załóżmy, że mamy dwie proste figury, okręg i prostokąt, wzajem się przecinające, jak na przedstawionym przykładzie. Chcemy je zmodyfikować w odpowiedni sposób.

01 start

W tym celu w pasku menu wchodzimy pod pozycję Arrange, a następnie Shaping. Wyświetlonych zostanie 6 interesujących nas funkcji programu:
Weld
Trim
Intersect
Simplify
Front minus back
Back minus front

02 arrange shaping

Wybranie każdej z tych pozycji spowoduje nieco inny efekt. Przyjrzyjmy się każdej z funkcji bliżej.

WELD (SPAWANIE)
Spowoduje połączenie ze sobą zaznaczonych figur, w ten sposób, że będą one stanowić całość, a w miejscach przenikania się figur, znikną ich wewnętrzne ściany.

03 arrange weld

TRIM (PRZYCINANIE)
Program przytnie nałożone na siebie figury, w zależności od tego, jak będą na siebie nachodzić (na niebiesko przedstawiono oryginalne kształty, na czerwono po przycięciu i rozsunięciu).

04 arrange trim

INTERSECT (WSPÓLNA CZĘŚĆ)
Zostanie wydzielona wspólna część obu figur, czyli całe pole, jakim figury się pokrywają.

05 arrange intersect

SIMPLIFY (PROSTE PRZYCINANIE)
Spowoduje przycięcie nachodzących na siebie figur do odpowiednich kształtów (na niebiesko przedstawiono oryginalne kształty, na czerwono po przycięciu i rozsunięciu).

06 arrange simplify

FRONT MINUS BACK (PRZÓD MINUS TYŁ)
Wierzchnia figura zostanie obcięta o figurę znajdującą się z tyłu, pokrywającą się z tą pierwszą.

07 arrange front minus back

BACK MINUS FRONT (TYŁ MINUS PRZÓD)
Spodnia figura zostanie obcięta o figurę znajdującą się u góry, pokrywającą się z tą pierwszą.

08 arrange back minus front

Jak widzimy, w ten oto sposób, z najprostszych kształtów – okręgów i prostokątów, można uzyskać nietypowe kształty. I zmieniając je wielokrotnie – możemy osiągnąć ciekawe znaki. Wystarczy się nieco pobawić i poświęcić temu odrobinkę czasu i uwagi.

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Pablo 30 sierpnia, 2012

Łączenie,przycinanie oraz szybkie rysowanie figur w corel ćwiczyliśmy na informatyce. Oczywiście wyleciały z głowy pewne rzeczy . Dlatego dobrze, że odnalazłem ten artykuł na gruntowne odświeżenie pamięci. 😉

Napisz komentarz