Strona główna GrafikaCorelDraw CorelDraw – konfigurowanie linijki

CorelDraw – konfigurowanie linijki

przez CoreBlog
ikona corel draw

ikona corel drawLinijka jest narzędziem pomocniczym CorelDraw, przydatny w dokładnym rysowaniu projektów. Warto nie tylko z niej korzystać, ale też odpowiednio ją skonfigurować, przygotować do dalszej pracy. W ten sposób możemy ułatwić sobie i zwiększyć precyzję działań w projektach tworzonych w ramach CorelDraw. Spójrzmy więc, co możemy uczynić z naszą software`ową linijką.

Po pierwsze, możemy zmienić podziałkę, którą posługuje się linijka. W tym celu wchodzimy pod opcje linijki, bądź to dwukrotnie w nią klikając LPM, bądź wchodząc poprzez pasek menu na pozycje View, a następnie Grid and Ruler Setup…

01 view ruler setup

W wyświetlonym oknie możemy zmienić m.in. jednostki podziałki linijki, ze standardowych milimetrów, na chociażby metry, kilometry, stopy, jardy, piksele i wiele, wiele innych. Co ciekawe, możemy ustawić różną podziałkę dla osi poziomej i pionowej, w tym celu wystarczy odznaczyć „ptaszka” obok wyrażenia Same units for Horizontal and Vertical rulers. Jeśli chcemy zupełnie wyłączyć wyświetlanie linijki, bo i tak z niej nie korzystamy, a preferujemy nieco większe pole widzenia, wystarczy odznaczyć opcję Show Rulers.

02 options ruler

Drugą z ciekawych możliwości, jakiej możemy dokonać z linijkami, to przeciągnięcie ich na pole projektu. W tym celu należy przytrzymać LPM na złączeniu linijek w lewym górnym rogu, jednocześnie przytrzymując klawisz SHIFT, po czym przeciągamy element w pożądane miejsce.

03 przesunieta linijka

Jeśli natomiast przeciągnięcia linijek dokonamy bez wciśniętego klawisza SHIFT, wówczas przesunięciu ulegnie sama podziałka, jej wartości, a nie cała linijka. W ten sposób możemy ustalić, w którym miejscu linijki podziałka ma mieć swój początek, czyli punkt zero.

04 przesunieta miara

Aby przywrócić linijkę do standardowych ustawień, wystarczy wraz z wciśniętym klawiszem SHIFT dwukrotnie kliknąć LPM w miejscu przecięcia obu osi.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz